Jak być szczęśliwym :-)

(BARDZO - wersja dla tych, którzy widzą szklankę do połowy pełną, lub CHOCIAŻ TROCHĘ - wersja dla tych, którzy widzą szklankę do połowy pustą)

 

(…) Pewien młodzieniec zapytał najmądrzejszego z ludzi o tajemnicę szczęścia. Mędrzec poradził młodzieńcowi, by obszedł pałac i powrócił po dwóch godzinach. „Proszę cię jedynie o jedno” – powiedział Mędrzec wręczając mu łyżeczkę, na której umieścił 2 krople oliwy – „w czasie wędrówki nieś tę łyżeczkę tak, by nie wylała się oliwa.”

Po 2 godzinach młodzieniec wrócił i Mędrzec zapytał go – „Czy widziałeś wspaniałe ogrody?” Młodzieniec ze wstydem wyznał, że nie widział niczego. Troszczył się jedynie o to, by nie wylać kropel oliwy. „Wróć i spójrz na cuda mego świata” – powiedział Mędrzec. Młodzieniec wziął łyżeczkę i znów zaczął wędrówkę, ale tym razem obserwował wszystkie dzieła sztuki. Zobaczył też ogrody, góry i kwiaty. Powrócił do Mędrca i szczegółowo zdał sprawozdanie z tego, co widział. „Gdzie są te 2 krople oliwy, które ci powierzyłem?” – spytał Mędrzec. Spojrzawszy na łyżeczkę, chłopak zauważył, że ich nie ma. „Oto jedyna rada, jaką mogę ci dać” – powiedział Mędrzec – „TAJEMNICA SZCZĘŚCIA TKWI W DOSTRZEGANIU WSZYSTKICH CUDÓW ŚWIATA PRZY JEDNOCZESNEJ DBAŁOŚCI O 2 KROPLE OLIWY NA ŁYŻECZCE”. /Bruno Ferrero/

 

Każdy z nas potrzebuje uczucia szczęścia, aby być zdrowym, zadowolonym, spełnionym. Jednak często na pytanie czy jesteś / byłeś / bywasz szczęśliwy, odpowiadamy, że nie, albo, że rzadko. Jest tak dlatego, że poczucie szczęścia kojarzymy z euforią, długotrwałym stanem radości, permanentnych sukcesów i dobrych wiadomości. A przecież życie układa się różnie i czekanie na jakiś niezmienny stan ekstazy nie ma sensu. Wtedy nigdy nie doświadczymy uczuć, które wiążą się ze szczęściem - radości, miłości, zadowolenia, spełnienia, pozytywnego myślenia o sobie, dumy, relaksu itp.

Świadomie więc (jak radził Mędrzec uczniowi) szukajmy szczęścia w drobnych otaczających nas rzeczach i pomagajmy mu jak możemy naszym codziennym działaniem.

 

Co może dać nam odrobinę szczęścia?

 

  1. Sytuacje, gdy nie musisz wstawać. Gdy śpisz do której chcesz i rano nie musisz nic robić. To jest szczęście!
  2. Czas na odpoczynek i „ostrzenie piły”. Jeśli od czasu do czasu się nie zatrzymasz, nie będziesz w stanie dalej pracować i żyć efektywnie. Czas, kiedy twój mózg, twoje ciało, cały twój organizm się regenerują, czy to przy wciągającej książce, dobrej muzyce, sporcie czy przy myśleniu o niebieskich migdałach … to jest szczęcie!
  3. Gdy się uśmiechasz, do twojego mózgu dociera komunikat - może nie jest aż tak bardzo źle, może wcale nie jestem w takim złym humorze, może jednak znajdę rozwiązanie swojego problemu …. Uśmiechanie się do siebie i do innych to jest szczęście!
  4. Gdy uświadomisz i przypomnisz sobie rzeczy, za które jesteś wdzięczny i z których jesteś dumny. Jak to zrobisz, to zobaczysz, że jest to naprawdę dłuuuga lista. Twoje sukcesy, mocne strony, to co już masz, co sprawiło ci radość i satysfakcję to jest właśnie szczęście!
  5. Gdy dostajesz miłego sms-a od bliskiej ci osoby, na którego niecierpliwie czekałeś,  to jest właśnie szczęście!
  6. Gdy uda ci się zrealizować coś trudnego, ważnego dla ciebie, a miałeś obawy, co do sukcesu w tym względzie - zdobycie nowej pracy, zdany egzamin, zaakceptowany projekt, awans, egzamin na prawo jazdy itp. …  to jest szczęście!
  7. Ulubione owoce. Moje to truskawki. Właśnie jest na nie sezon, więc zakup łubianki czerwonych pachnących łąką owoców, to jest właśnie szczęście!
  8. Gdy włączasz radio, a tam właśnie leci twoja ulubiona piosenka, to to jest właśnie szczęście!
  9. Gdy zastąpisz „muszę” na „chcę”. Kiedy czujesz się panem sytuacji, osobą, która świadomie planuje swoje działania, to jest szczęście!
  10. SŁOŃCE PO DŁUUUGIEJ ZIMIE (jakkolwiek chciałbyś to zdanie zinterpretować), to ZAWSZE jest szczęście.

 

Dużo szczęścia na co dzień życzę NAM wszystkim :-)

Zapraszam serdecznie wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się świadomego zarządzania sobą na moje szkolenia z komunikacji interpersonalnej, inteligencji emocjonalnej, zarządzania swoim czasem, stresem i pracą.

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery, Certyfikowany Trener AVENHANSEN®

Trener, Doradca Merytoryczny ds. Komunikacji i Wystąpień Publicznych Dyplomowany trener biznesu i coach, doświadczony menedżer i ekspert w dziedzinie Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Rozwoju.

Przeczytaj więcej na: http://szkolenia.avenhansen.pl/trenerzy/agnieszka-olejnik.html

Doradca Merytoryczny ds. Komunikacji i Wystąpień Publicznych Dyplomowany trener biznesu i coach, doświadczony menedżer i ekspert w dziedzinie Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Rozwoju.

 

Zobacz kalendarz najbliższych szkoleń Trenera »

Jak być szczęśliwym :-)
Oceny: 4 z 5 z 87 głosów