Introwertyk a ekstrawertyk - jak osobowość wpływa na karierę zawodową?

kariera zawodowa a typ osobowości

Ekstrawersja i introwersja to dwie cechy osobowości, które znacząco wpływają na wyniki zawodowe. Mają unikalne zalety i wady dla różnych ścieżek kariery. Zrozumienie różnic między tymi dwoma typami i określenie, do którego należysz, może mieć znaczenie dla wyboru odpowiedniego zawodu oraz kultury miejsca pracy. W tym artykule definiujemy, czym jest introwersja i ekstrawersja oraz omawiamy, jak typ osobowości przekłada się na miejsce pracy, w którym czujemy się najlepiej. Zapraszamy do lektury.

 

Spis treści:

Introwertyk a ekstrawertyk - co wyróżnia te typy osobowości?

Mocne i słabe strony ekstrawertyka i introwertyka w pracy

Najlepsze środowiska pracy dla introwertyków

Najlepsze środowiska pracy dla ekstrawertyków

Jak wykorzystać potencjał swojego typu osobowości w pracy?

Introwertyk a ekstrawertyk - co wyróżnia te typy osobowości?

Większość z nas ma jakieś z góry przyjęte wyobrażenia o tym, jacy są introwertycy i ekstrawertycy. Podział na te dwa typy osobowości został zaproponowany przez szwajcarskiego psychiatrę Carla Junga w XX wieku. Energia introwertyków pochodzi z ich wewnętrznego świata, introspekcji swoich myśli i uczuć. Cenią oni sobie ciszę, więcej słuchają, niż mówią, a nawiązywanie nowych kontaktów przychodzi im z trudem. Z kolei energia ekstrawertyka skierowana jest w stronę świata zewnętrznego. Dobrze czują się, spędzając czas z innymi ludźmi i angażując się w działania. Często wyrażają swoje myśli w pracy i lubią być w centrum uwagi. Ich zaabsorbowanie ludźmi i relacjami międzyludzkimi przypisuje im etykietę otwartych i aktywnych.

Większość ludzi nie jest wyłącznie ekstrawertykami lub introwertykami, posiada cechy obu tych osobowości. Jednak wiedza o tym, po której stronie spektrum się znajdujemy, może być pomocna w zrozumieniu, jak dać z siebie wszystko w pracy. Osoby o skłonnościach introwertycznych mogą nie przepadać za spotkaniami zespołu lub imprezami firmowymi, ale czerpią radość z rozmów jeden na jednego. Ekstrawertyczni ludzie mogą nie lubić pracować przez długi czas przy biurku bez większego kontaktu. 

Mocne i słabe strony ekstrawertyka i introwertyka w pracy 

Aplikując na wybrane stanowisko pracy, odnosisz czasem wrażenie, że świat biznesu nie został stworzony dla Ciebie? W przypadku niektórych branż to faktycznie może być prawda. Twój typ osobowości będzie miał duże znaczenie od tego, jak będziesz radzić sobie w danym środowisku zawodowym. 

Ekstrawertyk w pracy

Ludzie ekstrawertyczni są zdecydowanie bardziej pewni siebie, towarzyscy i asertywni. Z tego względu w wielu zawodach mają większe szanse na otrzymanie dobrze płatnej pracy. Dobrym przykładem może być doradztwo i bankowość inwestycyjna. Jedną z kluczowych cech ekstrawertyków jest łatwość przyciągania do siebie innych osób i nawiązywania kontaktów, nawet z tymi, z którymi nie mają wiele wspólnego. Ekstrawertyczna autentyczność polega na konsekwentnym angażowaniu się i reagowaniu na świat zewnętrzny. Lepiej od introwertyków radzą sobie oni z nerwowymi sytuacjami i nie mają problemu z poproszeniem kogoś o pomoc. Zadania wykonywane w grupie lub wystąpienia publiczne to dla nich coś, w czym czują się jak ryba w wodzie. 

Introwertyk w pracy

Wielu introwertyków czuje się zmuszonych do głębszego zrozumienia siebie przed podjęciem ważnych decyzji dotyczących kariery lub kierunku studiów. Mogą oni być postrzegani jako bardziej niezależni niż ekstrawertycy, ufający sobie bardziej niż światu. Introwertycy są mocno zainteresowani pojęciem autentyczności. Dla nich oznacza to identyfikowanie i trzymanie się swoich własnych preferencji i przekonań, nawet w obliczu zewnętrznych nacisków. Jeśli chodzi o skuteczną komunikację, mogą mieć pewną przewagę, dzięki umiejętności słuchania innych. Nie potrzebują głośno zaznaczać swojej obecności, aby zaimponować ludziom na wyższych stanowiskach. Doskonale wiedzą, jak wykorzystać swoją wiedzę, a to pierwszy krok do rozwoju kariery.

Warto pamiętać, że każdy z nas ma kilka cech obu typów osobowości. Oznacza to, że znajdujemy się na skali ambiwalencji, z różnym stopniem introwersji i ekstrawersji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego trzeciego typu osobowości, polecamy artykuł Ambiwertyk - nowy typ osobowości. Czym się wyróżnia

 

Chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie ciekawej pracy?

Zobacz ofertę szkoleń z umiejętności osobistych

 

Najlepsze środowiska pracy dla introwertyków

Introwertycy doskonale sprawdzają się w zawodach:

  • Zorientowanych na zadania, ponieważ skupiają przede wszystkim na wykonywaniu obowiązków, a nie nawiązywaniu relacji
  • Nie wymagających pracy w terenie i spotkań z nowymi ludźmi 
  • Zorientowanych na analizowanie potrzeb klientów, jednak bez osobistego kontaktu z nimi
  • Nie potrzebujących ścisłej współpracy z innymi osobami w firmie 
  • Wymagających dużego skupienia i koncentracji na wykonywanej czynności. 

Najlepsze środowiska pracy dla ekstrawertyków 

Ekstrawertykom bardziej podoba się praca, która:

  • Zorientowana jest na ludzi, preferują utrzymywanie relacji i współpracę w zespole.
  • Oferuje dynamiczne środowisko, tzn. niektóre aspekty codziennych zadań ciągle się zmieniają.
  • Pozwoli pracować im nad wieloma różnymi rzeczami jednocześnie. 
  • Wymaga szybkiego podejmowania decyzji i rozpoczęcia zadania.
  • Umożliwia przejmowanie inicjatywy 
  • Oferuje środowisko pełne rozmów, aktywności, a nie ciszy i spokoju.
  • Pozwala na nawiązywanie kontaktów z wieloma osobami.

Jak wykorzystać potencjał swojego typu osobowości w pracy?

Nieustanny rozwój umiejętności osobistych pozwala skutecznie korzystać z najlepszych cech naszej osobowości. W AVENHANSEN znajdziesz szkolenia otwarteszkolenia zamknięte, a także szkoleń online. Jeśli w pracy zajmujesz stanowisko kierownicze lub Twoim celem jest objęcie go w przyszłości, warto wziąć udział w kursie z zarządzania zespołem pracowników lub odbyć warsztaty z umiejętności menedżerskich. W wielu zawodach, a zwłaszcza związanych z handlem przydatne będzie szkolenie ze skutecznych negocjacji w biznesie. Oferta szkoleniowa jest na tyle szeroka, że każdy wybierze odpowiednie dla siebie.

Przeczytaj na naszym blogu również:

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Introwertyk a ekstrawertyk - jak osobowość wpływa na karierę zawodową?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów