HR BUSINESS PARTNER, czyli transformacja działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi

Wiceprezes dużej firmy działającej w branży produktów konsumenckich odpowiedzialny za dział Zasobów Ludzkich postanowił odwiedzić kilku kluczowych klientów, by lepiej poznać rynek swojego przedsiębiorstwa. Nie chcą marnować ich czasu, zaczął od czytania wszystkiego po kolei – sprawozdań, broszur produktów itp. Jego kolega, dyrektor działu sprzedaży na początku sceptycznie podchodził do tego pomysłu, ale kiedy przekonał się, że specjalista HR zdobył ogromną wiedzę i kompetencje, zgodził się zorganizować spotkanie z jednym z ich głównych klientów. Jednak z chwilą, gdy weszli do gabinetu klienta, ten rzucił krótko: „Jestem dziś bardzo zajęty. Dlaczego mam wam dzisiaj poświęcać swój czas?” (źródło: „Tworzenie wartości przez dział HR”, D.Urlich, W.Brockbank, Oficyna 2008)

W tej krótkiej historii zawarta jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zarządzania zasobami ludzkimi. Jeszcze 20 lat temu pracownikom działów personalnych nie przyszłoby do głowy spotykać się z klientami zewnętrznymi. Specjaliści personalni zajmowali się administracją kadrową, płacami, funduszem socjalnym, rekrutacją, szkoleniami i innymi programami pracowniczymi. W ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło. Specjaliści HR zaczynają być teraz postrzegani jako partnerzy w biznesie, a ich działania są ściśle powiązane ze strategią przedsiębiorstwa. Współpracują z zarządem firmy, marketingiem, finansami, sprzedażą, produkcją i obsługą klienta, by wybierać najbardziej dopasowane do kultury organizacyjnej firmy narzędzia HR. W taki sposób w znacznym stopniu mają swój udział w sukcesie organizacji.

Przyszłość HR to jeszcze jeden duży krok do przodu. A mianowicie – współpraca zarówno z klientami wewnętrznymi jak i … zewnętrznymi. W dużych organizacjach odpowiadają za tą współpracę tzw. HR Business Partnerzy. Ich rola ma być ściśle powiązana z biznesem, więc stanowiska te zaczynają być odpowiednio rozmieszczone w strukturach organizacyjnych. HR nie jest już sprawą HR a sprawą firmy. Dlatego stanowiska HRBP są przypisywane bezpośrednio do jednostek organizacyjnych, z którymi mają ściśle współpracować – do działu marketingu, sprzedaży, produkcji itp.

Sprawnie funkcjonujący, efektywny dział Zarządzania Zasobami Ludzkimi  staje się również wyznacznikiem przewagi konkurencyjnej jednego przedsiębiorstwa nad drugim, tak jak jakość produktów, wykorzystanie nowoczesnych technologii itp.

Kompetencje HR Business Partnera:

  • umiejętność budowania relacji z wewnętrznymi i zewnętrznymi partnerami
  • orientacja na klienta
  • zarządzanie sobą
  • doskonałe rozumienie biznesu, w którym funkcjonuje organizacja
  • umiejętności analityczne
  • wiedza zawodowa
  • wykorzystanie narzędzi IT w HR
  • inicjator i agent zmiany – działa z myślą o przyszłości
  • innowacyjne podejście do zarządzania pracownikami
  • rzecznik pracowników
  • animator rozwoju kapitału ludzkiego
  • etyk – dba o przestrzeganie określonych wartości przedsiębiorstwa

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o funkcji HR Business Partnerów w organizacjach oraz o narzędziach współczesnego zarządzania zasobami ludzkimi, gdzie dział HR może i jest partnerem biznesowym dla organizacji, zapraszam wszystkich bardzo serdecznie na moje szkolenia z tego zakresu (Akademia HR).

 

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery, Trener AVENHANSEN®

Trener, Doradca Merytoryczny ds. Komunikacji i Wystąpień Publicznych Dyplomowany trener biznesu i coach, doświadczony menedżer i ekspert w dziedzinie Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Rozwoju.

Przeczytaj więcej na: http://szkolenia.avenhansen.pl/trenerzy/agnieszka-olejnik.html

Doradca Merytoryczny ds. Komunikacji i Wystąpień Publicznych Dyplomowany trener biznesu i coach, doświadczony menedżer i ekspert w dziedzinie Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Rozwoju.

 

Zobacz kalendarz najbliższych szkoleń trenera »

 

Justyna Kudelska

Masz pytania? Porozmawiaj Specjalista ds. Organizacji Szkoleń Otwartych
533 305 542 jkudelska@avenhansen.pl Zadaj pytanie

Podobne artykuły

HR BUSINESS PARTNER, czyli transformacja działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi
Oceny: 5 z 5 z 28 głosów