Doradztwo zawodowe - dlaczego warto inwestować w nie na każdym etapie życia?

IndoorDoradcy zawodowi zaczęli być doceniani kilkanaście lat temu i od tego czasu ich popularność nie maleje. Porad w zakresie planowania kariery zasięgają osoby w każdym wieku, nie tylko ci, którzy właśnie wkraczają na rynek pracy. Jakie korzyści przynosi korzystanie z usług doradcy zawodowego? Dlaczego warto inwestować w tego rodzaju usługi? Na te i inne pytania odpowiada poniższy tekst.

Z artykułu dowiesz się:

Kim jest doradca zawodowy i czym się zajmuje

Jakie są korzyści płynące z doradztwa zawodowego

Doradztwo zawodowe - na jakim etapie życia

Kim jest doradca zawodowy i czym się zajmuje?

Doradca zawodowy jest osobą, która zajmuje się udzielaniem porad w zakresie planowania kształcenia i kariery. Specjalista ten posiada szeroki zakres kompetencji, które pozwalają mu ocenić czyjeś predyspozycje oraz ukierunkować je tak, aby wpasowały się w aktualne tendencje panujące na rynku pracy. Spotkania z doradcą zawodowym mogą mieć rozmaitą formę - dyskusji, konsultacji popartych statystykami czy rozmowy wykorzystującej pomoce i narzędzia psychologiczne (np. testy osobowości).

Korzyści płynące z doradztwa zawodowego

Poznanie swoich predyspozycji i ograniczeń

Konsultacja z doradcą zawodowym pomaga w samopoznaniu. Szczególnie młodzi ludzie mają tendencje do błędnego oceniania swoich możliwości lub mylą oczekiwania środowiska z własnymi ambicjami i pragnieniami. Specjalista dysponuje narzędziami, które umożliwiają mu ocenę nie tylko poziomu inteligencji czy zakresu umiejętności osobistych, ale także naszych specyficznych cech osobowości czy temperamentu (a tego mogą być kluczowe, jeśli chodzi o wybór środowiska pracy, w którym będziemy czuć się komfortowo).

Określenie celów i priorytetów

Nawet najzdolniejszy uczeń i najbardziej błyskotliwy pracownik nie osiągnie sukcesów bez określenia celów i priorytetów. Doradztwo zawodowe to dziedzina, która to umożliwia. Specjalista nie podyktuje nam konkretnego planu działań, a pomoże ułożyć go samodzielnie w oparciu o nasze własne przemyślenia i odczucia.

Zaplanowanie rozwiązań alternatywnych

Obiektywne, krytyczne ,,spojrzenie z boku” to cenna zaleta konsultacji z doradcą zawodowym. Specjalista będzie co prawda wspierał nas w dążeniu do wcześniej wyznaczonych celów, ale także zwróci naszą uwagę na potencjalne problemy i przeszkody. Zapewne zaproponuje także kilka alternatywnych rozwiązań. Spotkanie z doradcą nie tylko pomoże w ustaleniu planu działań na przyszłość, ale także będzie stanowiło swoisty trening skutecznego działania - w tym przewidywania przeszkód i odnajdywania się w nowych okolicznościach.

Uzyskanie informacji na temat aktualnych możliwości i trendów na rynku pracy

Doradca zawodowy będzie wiedział, jakiego rodzaju specjaliści są poszukiwani przez pracodawców. Powie nam także, które z zawodów są perspektywiczne, a które nie (ze względu na np. rosnącą automatyzację w danej branży).

Doradztwo zawodowe - na jakim etapie życia?

Przed pierwszą pracą

Z usług doradców zawodowych korzystają w większości młodzi ludzie, stojący przed wyborem swojej drogi życiowej. Konsultacja ze specjalistą pozwala im wybrać pracę zgodną nie tylko z oczekiwaniami, ale także predyspozycjami i umiejętnościami. Dodatkowo osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, zazwyczaj zastanawiają się, jak rozpocząć karierę - podjąć jakąkolwiek płatną pracę czy bezpłatny, ale dający szansę rozwoju kompetencji staż. Doradca pomaga rozstrzygnąć tego rodzaju dylemat i podpowiada, jakie aktywności podjąć już teraz, aby w przyszłości być konkurencyjnym kandydatem na rynku pracy. Dodatkowo specjalista ten podpowiada, jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej nawet wtedy, gdy nie możemy się pochwalić zbyt długim stażem pracy.

W trakcie kariery

Doradztwo zawodowe przydaje się także na późniejszym etapie kariery. Po kilku latach pracy może okazać się, że dane stanowisko nam z jakichś powodów (ambicjonalnych, finansowych) nie odpowiada lub musimy przeorganizować swoje życie z różnego rodzaju względów (np. rodzinnych). W takich sytuacjach pomoc doradcy zawodowego okazuje się bezcenna. O ile młody, niedoświadczony człowiek szybko odnajdzie się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, o tyle osoba pracująca przez kilka-kilkanaście lat w tym samym miejscu może mieć z tym problem. Rozmowa ze specjalistą ułatwi nam zdefiniowanie priorytetów, dzięki niej dowiemy się także, gdzie i w jaki sposób szukać nowej posady. Dzięki takiemu spotkaniu podniesiemy też swoją efektywność osobistą poprzez ustalenie celów i podjęcie konkretnych kroków w celu znalezienia nowej pracy.

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Beata Dyjak

Masz pytania? Porozmawiaj Dyrektor ds. rozwoju i realizacji projektów
515 212 449 bdyjak@avenhansen.pl Zadaj pytanie

Podobne artykuły

Doradztwo zawodowe - dlaczego warto inwestować w nie na każdym etapie życia?
Oceny: 5 z 5 z 1 głosów