Dlaczego płeć piękna rzadziej awansuje?

W społeczeństwie, istnieje pewne tabu, które pomimo upływu lat, parytetów a nawet ruchów polityczno - społecznych zdaje się tkwić głęboko zakorzenione w naszej świadomości. Mowa oczywiście o równouprawnieniu, a aspektem, który szczególnie mnie interesuje jest możliwość otrzymywania awansów przez kobiety. Nie zamierzam się jednak doszukiwać tajemnych zmów przeciw kobietom, wynajdywać przypadki kłód rzucanych pod nogi stroskanym niewiastom, a jedynie wykazać jak często same, wręcz rujnujemy sobie karierę oraz życie zawodowe. Poniżej kilka typowych błędów, które zauważyłam u siebie czy koleżanek, które uważam, ze skutecznie przeszkadzają we wspinaniu się po kolejnych szczeblach kariery.


Błąd po tytułem: Dzień dobry jestem grzeczną dziewczynką;


I nie byłoby w tym nic złego ponieważ kultura osobista jest jak najbardziej w cenie, gdybyśmy nie myliły jej z koniecznością przypodobania się wszystkim i dyganiem przed innymi. Praca jest swojego rodzaju grą, w której każdy pełni jakąś rolę. To, jak zagramy w pierwszej części spektaklu, będzie poważnie rzutowało na kolejne epizody. Jeśli chcemy się zatem kojarzyć jako ta miła Ania, to tak właśnie się stanie i nic poza tym.


Błąd pod tytułem: Pokarzę jak umiem pracować;


Gry negocjacyjne, najlepsze szkolenie z komunikacji i wywierania wpływu, czy może: kurs finanse Kraków? Nie, to dla ciebie zbyteczne, ty pokazujesz jakim świetnym jesteś pracownikiem po prostu, albo patrząc po kolegach, aż pracując. Niestety, muszę ci przekazać niezbyt miłą wiadomość, dzięki włożonemu trudowi własnemu, pewnie niedługo otrzymasz te najbardziej mozolne i czasochłonne czynności, a mistrz dowcipów, który pół dnia się obija, ważny projekt do wykonania. Ale to nie fair i nie w porządku? Dlaczego tak myślisz, przecież siedziałaś cicho jak myszka i klepałaś tylko w ten komputer. To się oczywiście chwali, ale w pracy koniecznym jest nawiązywanie relacji z innymi, tak abyśmy dali szanse na pokazanie nas samych. Tylko wówczas możemy zaprezentować umiejętności decyzyjne, czy umiejętności menadżera i dowieść, że nasza przebojowość, umiejętność otwartego wyrażania siebie w kontakcie z drugą osobą pozwolą nam awansować i przeprowadzać chociażby negocjacje grupowe. Nawet najbardziej pracowita myszka, nie dostanie takiej możliwości.


Błąd pod tytułem: Praca ponad wszystko, czyli zapomnij o życiu osobistym;


Często wydaje nam się, że dla dobra pracy należy się poświęcić niczym cierpiętnica. Czy znacie to uczucie, jak nieswojo się czujecie gdy przychodzi wam wyjść równo o 17.00? Właśnie o tym mówię. Jedynie zachowanie równowagi pomiędzy życiem osobistym a karierą, pozwoli na zdroworozsądkowe podejmowanie decyzji i obiektywne przyjrzenie się, w jakim kierunku zmierzamy. Jeśli zaś kompletnie nie możecie wytrzymać w domu, to zgoda, raz na jakiś czas zapiszcie się na jakiś kurs, na przykład: szkolenie z komunikacji, ponieważ to będzie stanowiło wasz kapitał niezależnie od firmy, w której przyjdzie wam pracować czy stanowiska.


Błąd pod tytułem: Muszę tu pracować dla swojego bezpieczeństwa finansowego;


Nie tylko kobiety, ale ogólnie polskie społeczeństwo, pomimo licznych alertów i apeli nie nauczyło się jeszcze odkładać pieniędzy w celu zabezpieczenia swojej przyszłości. Szkolenia z zarządzania finansami zawsze podnoszą kwestię oszczędzania chociażby 50 złotych miesięcznie, co pozwala na spokojniejsze myślenie o jutrze. Jak się to natomiast odnosi do naszego awansu zawodowego? Typowa kobieta, będąca matką dwójki dzieci, która w tym miesiącu musi kupić dziecku nowe buty i jakąś cieplejszą bluzę, uważa, żeby w pracy nie ryzykować. Propozycja wykonania projektu? Nie dziękuję, bo jak się nie uda to jeszcze mnie zwolnią i jak my sobie poradzimy. Porozmawiać z szefem o podwyżce? Tylko się wkurzy i potem będę na cenzurowanym. Powyższe myśli wynikają właśnie z niezabezpieczonych finansów i życiu z dnia na dzień z nadzieją, że jakoś to będzie.


Błąd pod tytułem: Grunt to nie rzucać się w oczy;


Do znudzenia słuchamy i czytamy w poradnikach jak istotna jest efektywna komunikacja oraz autoprezentacja. Jeśli rzeczywiście zależy nam na awansie, to również nasz ubiór i postawa powinny o tym świadczyć. Nie musimy mieć co sezon nowego obuwia i zestawu garniturów, jednak staranny manicure i dobrze ułożone włosy pomogą nam przekonaniu innych, że jesteśmy profesjonalistkami w każdej dziedzinie, a to na pewno nie przeszkodzi w awansie.


Na dzisiaj skończmy tę listę grzeszków, chociaż obawiam się, że jeszcze daleko jej do kompletności. Nie chodzi jednak o naigrywanie się z naszych niedoskonałości, a uświadomienie, że istnieją. Nie zawsze bowiem, zdajemy sobie sprawę, że nasze poczynania czy postawy poważnie blokują a czasem nawet niwelują pewne zdarzenia i okazje.

 

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

 

Aleksandra Bilińska

Masz pytania? Porozmawiaj Manager ds. Organizacji Szkoleń
515 212 448 abilinska@avenhansen.pl Zadaj pytanie

Podobne artykuły

Dlaczego płeć piękna rzadziej awansuje?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów