Bezpłatne wersje testowe - czy warto je oferować?

Dopóki czegoś nie spróbujemy, nie doświadczymy tego osobiście, nie będziemy w stu procentach przekonani o jakości produktu jaki możemy kupić. Nauczyliśmy się już filtrować informacje przekazywane nam poprzez reklamy, uważamy na stosowane tam zabiegi mające na celu nakłonienie nas do wydania pieniędzy. Ufamy najbardziej sobie i własnemu zdaniu. W jaki zatem sposób można wykorzystać to do promocji? Odpowiedź jest stosowana przez wiele firm – udostępnić darmową próbkę produktu lub usługi na określony czas. W ten sposób, sami się przekonamy o tym, jak bardzo chcemy mieć dostęp do płatnej, pełnej wersji lub większej ilości przedmiotu, który jest w centrum naszego zainteresowania. Pytanie tylko, czy bezpłatne próbki naprawdę działają i czy są one opłacalne na dłuższą metę? Gdy bierze się pod uwagę bezpłatną wersję próbną, należy pamiętać, że wiele produktów jawi się jako najlepsze dopiero w momencie, gdy są "doświadczane". Na przykład, trudno jest ocenić, czy smak nowej pasty do zębów przypadnie nam do gustu wpierw jej nie spróbowawszy. Podobnie jest z oferowaniem usług – wiemy, że mogą nam się przydać dopiero w momencie, gdy nastąpi sytuacja, gdy będziemy w potrzebie skorzystania z niej. W rezultacie, wielu marketerów właśnie przy pomocy bezpłatnych próbek stara się przyciągnąć nowe osoby. Dzięki temu zatrzymujemy przy sobie stałych i oddanych klientów, a ponadto, zyskujemy nowych, którzy mają potencjał stania się wiernym klientem.


Jasne jest to, że oferowanie darmowych próbek czy czasu dostępu do normalnie płatnych usług ciągnie za sobą ponoszenie wydatków, które nie zwracają się natychmiast. Niezaprzeczalną korzyścią jest jednak to, że klient, który spróbuje naszego produktu za darmo, zostanie z nami na dłużej. Każdy kolejny produkt kupi już po normalnej cenie, a nam inwestycja się zwróci. Oczywiście, spełnia to jeszcze inną rolę. Bezpłatne próbki są również wykorzystywane do reklamowania. Na przykład, można reklamować się za pośrednictwem promocyjnych produktów, takich jak wizytówki, długopisy, a nawet za pomocą spersonalizowanych koszulek dla kilku klientów. Bezpłatne wersje próbne mogą ostatecznie dodać znaczną ilość nowych klientów do naszej obecnej ich bazy.


Kluczem do udanego programu udostępniania bezpłatnych próbek jest stworzenie takiego systemu ich udostępniania, który cechować się powinien kilkoma aspektami – powinien być prosty, łatwy do zrozumienia i aby klient nie czuł, że ponosi jakieś ryzyko. Na przykład, na samym początku, lepiej nie prosić klientów o podanie wielu informacji w celu rozpoczęcia ich bezpłatnej wersji próbnej. To powinno być jak najprostsze i przyjemne. Przystąpienie do udziału w wersji testowej przynosi najlepsze rezultaty, gdy sam proces jest przejrzysty i łatwy. Ponadto, zbieramy uwagi od tych, którzy uczestniczą w bezpłatnej wersji próbnej. Warto skierować się do nich z pytaniem "Jak podoba Ci się wersja testowa", „Co jest dla Ciebie w tym najlepsze” albo „Co byś zmienił, aby było lepiej dopasowane do Twoich potrzeb?”. Może to zwiększyć szanse na to, że klient zostanie z nami, a także daje pożyteczne informacje, potrzebne do zmieniania usługi i produktu, aby był lepiej przystosowany do potrzeb klientów.


Najbardziej popularne bezpłatne okresy próbne trwają przez trzydzieści dni. Ten system jest skuteczny z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym jest ten, że nawyk korzystania z danej usługi czy produktu powstaje w człowieku przeważnie w ciągu trzech do czterech tygodni użytkowania. Kiedy już ktoś zacznie korzystać z naszej usługi, przez dłuższy okres czasu przyzwyczaja się do nowego stanu rzeczy i istnieje większa szansa, że później będzie gotowy wydać pieniądze, aby wszystko pozostało tak, jak w czasie okresu próbnej wersji testowej. Po pewnym czasie, po prostu przyzwyczajamy się do korzystania z nowych usług i później nie chcemy, aby nam tego brakowało. Wykorzystywana jest wtedy siła naszego własnego nawyku. Inne rodzaje bezpłatnych wersji testowych są również dostępne. Warto przyglądać się temu, co konkurenci w branży oferują i znaleźć taką ofertę, która działa i sprawdza się przez długi okres czasu. Kiedy dany sposób oferowania darmowych próbek istnieje dłuższy czas, to oznacza, że oferta jest skuteczna. Żadna firma nie może przetrwać, dając swoje produkty i usługi za darmo na czas nieokreślony.


Jeśli produkt lub usługa jest normalnie dostępna za dość wysoką cenę, udostępnianie pełnej wersji w darmowym okresie próbnym może być niezbyt dobrym pomysłem. W rezultacie można rozważyć udostępnianie wersji okrojonych. Być może udostępnimy wyłącznie podstawowe elementy naszej usługi, a te najlepsze zostawimy dla osób decydujących się wykupić pełen zakres usług oferowanych przez nasz produkt. Bardzo często na tej zasadzie operują programy komputerowe, na przykład programy antywirusowe. Wersje próbne obejmują tylko częściowe skanowanie strony internetowej lub dysku komputera. Gdy widzimy, że program działa sprawnie, możemy zdecydować się na zaktualizowanie posiadanej wersji do pełnego zakresu funkcjonalności. To działa bardzo dobrze dla firm udostępniających usługi w których produkty są zbyt drogie dla pełnej wersji próbnej.


Podsumowując, myślę że darmowy okres próbny jako kolejne narzędzie marketingowe jest warte wypróbowania. Bezpłatne wersje próbne są idealne przy sprzedaży produktów i usług, które mogą generować ciągły strumień przychodów.

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

Podziel się spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat opisywanego zagadnienia.

 

 
Bezpłatne wersje testowe - czy warto je oferować?
Oceny: 4 z 5 z 20 głosów