Jeśli jesteś przedsiębiorcą bądź managerem to doskonale zdajesz sobie sprawę ile dóbr i przedmiotów potrzebnych jest w twojej firmie. Tak naprawdę, to każdego dnia okazuje się, że byłoby wskazane dokupić nową drukarkę, przydałby się dodatkowy komputer, a już nie wspomnę o kolejnym samochodzie dostawczym, którym kurierzy mogliby rozwozić proponowane przez twoją spółkę produkty. Problem polega jednak na tym, że mało kogo stać na to aby dokonywać tego typu zakupów za gotówkę. Wówczas pojawia się alternatywa, która pozwala nam na rozwijanie biznesu, bez konieczności brania kolejnych kredytów w bankach. Przedsiębiorcy korzystają zatem z leasingu, dzierżawy bądź też najmu. Leasing jest najczęściej stosowaną opcją z uwagi na znaczącą przewagę nad dwoma pozostałymi propozycjami. Oznacza on czasowe korzystanie z trwałych dóbr (takich jak na przykład samochody), bez konieczności ale z możliwością wykupienia poszczególnego przedmiotu na własność. Cechami szczególnymi leasingu jest przede wszystkim:
- Umowa leasingowa jest zawsze zawierana na czas określony, a czynsz jest zawsze płacony pieniężnie;
- Podczas trwania umowy, właścicielem przedmiotu jest zawsze leasingodawca;
- Leasingodawca nie ponosi odpowiedzialności za użyteczność produktu objętego leasingiem;
- Koszta związane z leasingiem, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstwa;
- Leasing pozwala na nabycie produktu po okresie jego użytkowania, co jest wykluczone w przypadku najmu i dzierżawy;
- Firmy leasingowe wymagają mniej formalnych zabezpieczeń od osób, którym użyczają swoich dóbr, ponieważ w swojej ofercie posiadają jedynie środki trwałe.
Niektórzy mogliby zadać pytanie, jaka jest w ogóle różnica pomiędzy kredytem a leasingiem. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta: w przypadku leasingu wypożyczamy dany produkt, przedmiot, a w przypadku kredytu są tą natomiast wartości pieniężne. Ponadto leasing wydaje się być bardziej opłacalny w sytuacji, gdy działamy na rynku prężnie i szybko rozwijającym się. Produkty z leasingu możemy wydzierżawić na rok czy dwa, zaś dobra kupione za pieniądze z kredytu będą musiały nam służyć przez znacznie dłuższy okres, bowiem, nie będziemy przecież brali kolejnych pożyczek na nowocześniejsze maszyny. Znając już korzyści wynikające z umów leasingowych, przyjrzyjmy się na koniec praktycznym aspektom tego typu umów. Jakich dokumentów będziemy potrzebować, aby zawrzeć takową ? Musimy przygotować:
- numer statystyczny REGON;
- NIP;
- wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
- zaświadczenie z urzędu skarbowego o nie zaleganie z podatkiem;
- zaświadczenie o osiąganych przychodach;
- umowa spółki, bądź wpis z KRS;
- xero bankowej karty wzorów podpisów;
W przypadku umów najmu sytuacja przedstawia się trochę inaczej. Tutaj również przedsiębiorca, na podstawie umowy (dobrze byłoby, gdyby była pisemna), może użytkować dany produkt na potrzeby swojego przedsiębiorstwa. Różnica zachodzi jednak chociażby w możliwościach płatności. Oczywiście mogą być one pieniężne, ale równie dobrze osoba wynajmująca może się umówić z właścicielem przedmiotu, iż w zamian za użytkowanie towaru, jest zobligowana do wykonywania na nim, lub dzięki niemu jakiś usług na rzecz właściciela. Co więcej, w opozycji do umów leasingowych, w przypadku najmu, to właściciel przedmiotu ma obowiązek monitować aby użyczany przez niego produkt, nadawał się do korzystania. Musi nie tylko wypożyczyć go w dobrym stanie, ale także w przypadku sporych usterek, dokonywać ich samemu i na własny koszt.
Pozostała nam do omówienia kwestia dzierżawy. Umowy tego rodzaju są bardzo podobne do umów najmu. Zasadnicza różnica dotyczy sprawy związanej z prawami, jakie przysługują temu, który wypożyczył dany produkt. Otóż taka osoba, ma możliwość nie tylko użytkować dany przedmiot, ale również korzystać z plonów, jakie może dzięki niemu otrzymać czy wytworzyć. Pewnie zastanawiacie się czego konkretnie mogą w takim razie dotyczyć umowy dzierżawy, i co one oznaczają dla wypożyczającego. Najczęściej są stosowane do dzierżawy nieruchomości chociażby rolnych, kiedy to wypożyczający ma możliwość nie tylko korzystania z ziemi, ale również z dóbr, które na niej wyprodukował czy wyhodował. Co istotne, może na przykład wymyślić sposób wytwarzania jakiegoś dobra i spokojnie przenieść go i wprowadzić we własnym przedsiębiorstwie oraz czerpać z niego wszelkie profity.Która alternatywa jest najkorzystniejsza? To zależy wyłącznie od tego, z jakiego produktu chcemy skorzystać. Jak bowiem przeczytaliście istnieją subtelne różnice pomiędzy poszczególnymi umowami a wybór najlepszej zależy tylko i wyłącznie od potrzeb waszego przedsiębiorstwa.
Maciej Firlit
O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.
Więcej informacji: Maciej Firlit