Jak powiedzieć coś o sobie podczas rozmowy o pracę, czyli autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli rozmowa o pracę, może być dla niektórych osób bardzo stresującym przeżyciem. ,,Opowiedz coś o sobie" to jedno z pytań, które prawie zawsze się pojawia, obok pytania o doświadczenie zawodowe. Rekruterzy zgodnie twierdzą, że nawet 9 na 10 kandydatów odpada, ponieważ nie są w stanie dobrze się zaprezentować i odpowiedzieć na najbardziej oczywiste pytania. W niniejszym artykule bliżej przyjrzymy się zagadnieniu autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej. Podpowiadamy, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rekruterze i tym samym zwiększyć swoje szanse zatrudnienia na wymarzonym stanowisku.

 

 

Spis treści:

Czym jest autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rodzaje autoprezentacji

Autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak powinna wyglądać dobra autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

,,Co może Pan/Pani powiedzieć o sobie?

Jak poprawić swoją autoprezentację na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czym jest autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej?

Autoprezentacja to inaczej kreowanie własnego wizerunku. Na autoprezentację składają się takie elementy, jak: wypowiedzi, zachowania, sygnały niewerbalne. Można powiedzieć, że autoprezentacja jest sztuką przedstawienia swojej osoby w korzystnym świetle. Bez wątpienia autoprezentacja to jedna z ważniejszych umiejętności podczas starania się o pracę. Często to od niej zależy powodzenie całego procesu rekrutacyjnego, w którym dana osoba uczestniczy.

Rodzaje autoprezentacji

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje autoprezentacji:

  • autoprezentacja obronna

  • autoprezentacja asertywna

Autoprezentacja obronna polega na podtrzymaniu wytworzonego już wcześniej pozytywnego pierwszego wrażenia. Autoprezentacja asertywna to tworzenie naszego wizerunku w oczach innych od podstaw. Podczas procesów rekrutacyjnych stosuje się autoprezentację asertywną, ponieważ nasz rozmowa nas jeszcze nie zna.

 

Chcesz jak najlepiej wypaść podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Zapoznaj się z naszą ofertą szkoleń z umiejętności osobistych

 

Autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej

Umiejętności z zakresu autoprezentacji przydają się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a potem również podczas kontaktów biznesowych. Na rozmowie kwalifikacyjnej będą oceniane nie tylko nasze dotychczasowe osiągnięcia zawodowe z poprzedniej pracy, ale także umiejętności miękkie, czyli komunikatywność, odporność na stres, wysoka kultura osobista, kreatywność, asertywność, umiejętność pracy w zespole, dobra organizacja pracy, prezencja, a niekiedy nawet poczucie humoru. Pamiętaj, pierwsze wrażenie robi się tylko raz.

Jak powinna wyglądać dobra autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Na autoprezentację składa się wiele czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Pozwolą Ci one zrobić dobre wrażenie na pracodawcy lub rekruterze.

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy o pracę

Zanim udasz się na rozmowę, zastanów się nad tym, jaki wizerunek siebie chcesz przedstawić. Z pewnością powinno zależeć Ci na zdobyciu szacunku, wzbudzeniu sympatii. Przeczytaj swoje CV i zastanów się, które elementy pozwolą Ci się wyróżnić na tle innych kandydatów. Rekruter może zapytać Cię o mocne strony. Jeśli zostaniesz poproszony o powiedzenie czegoś o swoich mocnych stronach, mów pewnie, wtedy zwiększysz swoją wiarygodność. Jednocześnie pamiętaj, by Twoje wypowiedzi były zwięzłe i treściwe. Staraj się przekazywać tylko prawdziwe informacje, nie koloryzuj, nie przekłamuj. Tylko prawda pozwoli Ci się czuć pewnie i bezpiecznie. Kłamstwo może zostać szybko zauważone.

Zadbaj o prawidłową mowę ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

Podczas opowiadania swojej historii w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przekazujesz komunikaty nie tylko słowem, ale również gestem i mimiką. Jeśli Twoja mowa ciała jest spójna z tym, o czym opowiadasz, jesteś bardziej wiarygodny. Pamiętaj, że potencjalny kandydat na dane stanowisko jest oceniany już od chwili przekroczenia progu firmy.

Jak powinna wyglądać prawidłowa mowa ciała podczas rozmowy o pracę?

  • Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej musi być zbalansowana. Oznacza to, że należy unikać zarówno nadmiernej, jak i zbyt oszczędnej gestykulacji.

  • Przyjmij zrelaksowaną pozycję. Wygodnie usiądź, naturalnie ułóż ręce oraz nogi i spokojnie oddychaj.

  • Naprzemienne krzyżowanie rąk, zbyt nerwowe ich prostowanie może świadczyć o nerwowości i niepewności.

  • Nie siadaj na brzegu krzesła, gdyż może to sygnalizować Twoją niepewność.

  • Staraj się zawsze patrzeć w oczy rozmówcy. W żadnym wypadku nie odpowiadaj z głową skierowaną w podłogę, nie krąż oczami i głową dookoła. Patrzenie w oczy, kontakt wzrokowy wzbudzają zaufanie i sympatię. W przeciwnym razie Twój rozmówca może odnieść wrażenie, że coś przed nim ukrywasz.

  • W trakcie autoprezentacji kontroluj swoją mimikę twarzy. Kontrolowanie mimiki twarzy jest bardziej skomplikowane niż pilnowanie gestów naszych rąk czy nóg. Nasza mimika może zdradzać więcej niż nam się wydaje. Mięśnie twarzy mogą napinać się mimowolnie w różnorodny sposób, na przykład pokazując strach, niepewność, zdenerwowanie.

  • Uścisk dłoni połączony z przyjaznym uśmiechem są niezbędne przy powitaniu z rekruterem. Najbardziej wiarygodny uścisk dłoni to taki, który jest pewny, zdecydowany i umiarkowanie silny. Pamiętaj o tym, aby podczas przywitania wstać. Powitanie w pozycji siedzącej jest nieeleganckie.

  • Unikaj zbyt częstego poprawiania włosów i odzieży, ponieważ może to zostać odebrane jako brak zainteresowania rozmową.

  • Zachowaj prawidłowy odstęp pomiędzy rozmówcą, bezpieczny i komfortowy dla obu stron.

Zwróć uwagę na sposób mówienia w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej niemałe znaczenie mają również: barwa, wysokość, ton głosu, a także szybkość oraz głośność mówienia. Staraj się nie mówić ani za szybko, ani za wolno. Osoby, które mówią za wolno, są postrzegane jako flegmatyczne. Z kolei, gdy będziesz mówił za szybko, zostaniesz niezrozumiany. Ponieważ stres może zmienić naturalną barwę głosu, warto przed rozmową napić się szklanki wody i poćwiczyć swój głos, np. nagrywając się na telefon komórkowy.

Dobre maniery, a także umiejętności miękkie są szczególnie pożądane w zawodach związanych z pracą z klientem. Kontakty biznesowe wymagają wysokich umiejętności osobistych oraz nienagannych manier.

,,Jak Cię widzą, tak Cię piszą", czyli zadbaj o swój wygląd zewnętrzny

Wygląd zewnętrzny jest bardzo ważnym elementem Twojej wiarygodności zarówno, gdy szukasz pracy, jak i w każdej sytuacji biznesowej. Zwróć uwagę na odpowiedni strój. Twój strój musi wyrażać szacunek wobec osoby, z którą się spotykasz. Mężczyźni na rozmowę kwalifikacyjną powinni założyć klasyczny garnitur lub elegancką koszulę. Krawat nie zawsze jest obowiązkowy - wszystko zależy od kultury organizacyjnej danej firmy. Panie powinny wystrzegać się zbyt krótkich spódnic, odsłoniętych ramion i głębokich dekoltów. W przypadku garsonki obowiązkowo należy założyć pończochy lub rajstopy i pełne buty (czółenka). Aby dobrze wypaść w oczach przyszłego pracodawcy, należy unikać mocnego makijażu, sandałów, japonek czy butów sportowych.

,,Co może Pan/Pani powiedzieć o sobie?"

,,Proszę opowiedzieć coś o sobie" - to zdanie pada z ust rekrutra praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Dla wielu osób ubiegających się o pracę, to właśnie to pytanie jest najtrudniejsze, gdyż chcą w kilku zdaniach zaprezentować się bezbłędnie. Zdarza się, że kandydaci wpadają w panikę i nie wiedzą o czym mówić. Tutaj nie chodzi o to, aby streszczać swoje całe życie lub powielać informacje z CV. Najlepszym rozwiązaniem będzie podzielenie sobie odpowiedzi na to pytanie na trzy części:

  • zwięzła historia kariery w ostatnich latach, z uwzględnieniem najważniejszych stanowisk i miejsc pracy;

  • opisanie kilku zawodowych osiągnięć;

  • opowiedzenie o swoich zawodowych marzeniach, a także planach na przyszłość.

Odpowiadając na pytanie ,,proszę opowiedzieć coś o sobie", trzeba pokazać rekruterowi, że jest się ,,najlepszą opcją" na dane stanowisko.

Jak poprawić swoją autoprezentację na rozmowie kwalifikacyjnej?

Profesjonalna autoprezentacja to duży krok do osiągnięcia sukcesu zawodowego, dlatego mówienie o sobie warto ćwiczyć. Ćwiczenie autoprezentacji nie jest związane wyłącznie z opracowaniem samych treści wypowiedzi, a przede wszystkim z wypracowaniem sobie umiejętności dobrej prezentacji, na którą składa się zarówno komunikacja werbalna, jak i niewerbalna. Aby poprawić swoją autoprezentację, czyli umiejętność mówienia o sobie, warto skorzystać ze szkoleń, podczas których nauczysz się, jak dobrze wypaść nie tylko w rozmowie z rekruterem, ale również przed publicznością. Proponujemy w szczególności szkolenia zamknięte z prezentacji biznesowych i wystąpień publicznych, na których zdobędziesz umiejętność właściwego zaprezentowania siebie oraz swoich produktów i usług.

Zwiększ swoje szanse na zatrudnienie

Zobacz ofertę szkoleń, które podniosą Twoje umiejętności osobiste

 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Jak powiedzieć coś o sobie podczas rozmowy o pracę, czyli autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów