Trudna rozmowa z szefem - jak sobie poradzić?

sposoby radzenia sobie z trudnym szefemNiezależnie od tego, gdzie i na jakich stanowiskach pracujemy, każdy z nas ma nad sobą jakiegoś przełożonego, szefa, czyli osobę, którą czuwa nad naszą pracą, wydaje polecenia i rozlicza nas z tego, co robimy. Z szefem zwykle rozmawiamy bardzo często na różne tematy dotyczące pracy, jednak nie zawsze przebieg rozmowy jest taki, jakbyśmy tego oczekiwali. Zdarzają się również takie sytuacje, gdy nie zgadzamy się z szefem w jakiejś sprawie lub co gorsza prezentuje on zachowania, które można określić mianem toksycznych, co w efekcie może prowadzić nawet do konfliktu z przełożonym. 

 

 

Spis treści:

Jakie typy przełożonych możemy wyróżnić? 

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące typy przełożonych:

Szef pracoholik 

Niewzruszony pracoholik, to osoba, która wydaje się nie mieć żadnych ludzkich odruchów. Jego twarz nie wyraża żadnych emocji, nigdy nie wiemy, czy ma dobry czy zły humor, ponieważ zupełnie nie można tego po nim poznać. To, co dla niego istotne, to wyniki pracy, raporty, sprawozdania i tabelki. Na nic zatem zda się twoje tłumaczenie, że spóźniłaś się do pracy, ponieważ zachorowało ci dziecko. Beznamiętnym tonem, odpowie ci rzeczowo, że skoro wiedziałaś, że córka jest chora, to należało po prostu nastawić budzik na pół godziny wcześniej, ot praktyczne przecież i logiczne podejście, nieprawdaż? Czy istnieje jednak jakiś cień nadziei na uzyskanie czegoś od takiego przełożonego.

Okazuje się, że rzeczywiście istnieje coś, co możemy nawet nazwać prostym rozwiązaniem. Jak zostało to wyżej zauważone, szef robot, lubi gdy wszystko jest wykonane, a zatem, jeśli rzeczywiście musisz odebrać córkę wcześniej z przedszkola, nie stosuj rzewnych przemówień, ponieważ taką metodą nic nie wskórasz. Liczy się efekt i konkret. Udaj się do szefa z listą rzeczy, które udało ci się dziś sfinalizować, przygotuj podsumowanie wykonanych zadań, a jeśli przekona się, że rzeczywiście wszystko domknęłaś, nie będzie miał formalnych argumentów, aby cię chwilę wcześniej nie puścić, a tylko takie konkrety do niego trafią.

Szef - kobieta 

Kolejny typ, na który możesz natrafić to szef kobieta. Kiedy zobaczyłeś ją po raz pierwszy pomyślałeś pewnie, co za profesjonalna i kompetentna osoba. Skąd takie wrażenie? Ze sposobu, w jaki się ubiera i czesze. Zapewne jest to kobieta wyjątkowo zadbana, o nienagannej figurze, nieskazitelnym makijażu i świetnie skrojonych, służbowych garsonkach. Czy jednak te cechy sprawiają, że jest ona rzeczywiście kompetentną i rzetelną osobą. Niestety, może się zdarzyć, że to jedynie zbudowana fasada. Często na swojej ścieżce zawodowej spotykamy bowiem osoby, nad którymi zastanawiamy się, co one tak w ogóle robią, oprócz tego, że dobrze wyglądają.

Co więcej, taki szef, może wręcz przeszkadzać w pracy całego zespołu, podejmując decyzje na podstawie nikomu nieznanych przesłanek. Małe doświadczenie, brak niezbędnej wiedzy sprawiają, że trudno mu coś wytłumaczyć i przekonać do naszych racji. To. co najgorsze, to fakt, że po pewnym czasie, okazuje się, że wszystkie negatywy poszczególnych sytuacji, czy też podjętych rozwiązań, to nie wiedzieć czemu nasza wina. 

Szef ,,chorągiewka” 

Kolejny typ to tak zwana chorągiewka, bo jego zachowania przypominają chorągiewkę na wietrze - takie są zmienne. Jednego dnia pisze ci pochwalne maile, mówi, żebyście się nie przepracowywali i wcześniej wyszli na lunch, a następnego: od rana słyszysz jedynie trzaskanie drzwiami oraz krzyki, abyście się wzięli w końcu do roboty. Co możesz poradzić? Na szczęście, w przypadku takiego neurotyka, rozwiązanie jest dość proste. Wystarczy, abyś załatwiał istotne sprawy, czy przesyłał niezbędne zestawienia czy też raporty, w tych dniach, kiedy szef będzie w wyśmienitym i przyjaznym otoczeniu nastroju. Natomiast, jak tylko zauważysz gromy w jego oczach, umykaj w najdalszy kąt biura, a może uda ci się uniknąć bezpośredniego starcia.

Szef ,,pan i władca”

Prawdopodobnie ostatni typ szefa, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć to tak zwany: pan i władca. Zazwyczaj jest to całkiem inteligenta i doświadczona osoba, która niestety uważa, że w swoim zespole ma samych niewykwalifikowanych pracowników, którzy bez nadzoru są jedynie w stanie dobrze coś skserować. Raz na jakiś czas, przyznaje, że oto Pan Kowalski ma coś jednak do powiedzenia, ale rzeczony podwładny wcale nie ma z tego powodu przesłanek ku satysfakcji, gdyż tak szybko jak stał się pupilkiem szefa, straci to zaszczytne stanowisko, gdyż prędzej czy później wykona coś nie do końca tak, jak widziałby to jego przełożony. Mając takiego szefa, jedyne co możemy zrobić, to starać się pracować jak najlepiej i w miarę możliwości, nie bać się przedstawiać swojego zdania. Szef okazuje się bowiem bardziej tolerować tych, którzy potrafią myśleć i wyrażać swoje opinie, od tych, którzy boją się odezwać.

 

Przyczyną problemów z szefem jest zła komunikacja?

Szkolenia otwarte z komunikacji

 

Trudna rozmowa z szefem - jak przeprowadzić? 

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy istnieją sprawdzone sposoby radzenia sobie z trudnym szefem. Nie ma niestety jednego uniwersalnego sposobu, który sprawdzi się zawsze, ponieważ każdy szef jest nieco inny, niemniej dobra wiadomość jest taka, że możemy poprawić swoje relacje z przełożonym i zminimalizować ryzyko kłótni z szefem, stosując się do kilku zasad:

#1 Zidentyfikuj źródło problemu 

Zanim przystąpisz do rozmowy z szefem, zastanów się, co jest przyczyną waszych nieporozumień. Częstymi powodami konfliktu z szefem są przede wszystkim:

 • zła komunikacja, 

 • niedopasowanie charakterów,

 • brak szacunku, 

 • nadmiar obowiązków, 

 • brak satysfakcji z wynagrodzenia, 

 • zbyt szybkie ocenianie, 

 • niesprawiedliwe traktowanie. 

Przed rozmową z szefem musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest cel rozmowy i czemu ma ona służyć. Długotrwałe, nierozwiązane oraz ,,zamiatane pod dywan” konflikty negatywnie wpływają na sytuację w firmie i relacje przełożony- pracownik.

#2 Przygotuj się do rozmowy ze swoim szefem

Do każdej rozmowy z szefem musisz się odpowiednio przygotować, zwłaszcza, jeśli dotyczy ona ważnego tematu. Ustal, jakie tematy poruszyć podczas rozmowy - to kluczowe. Zrób sobie listę tematów, dzięki czemu o niczym nie zapomnisz. Najbardziej efektywne rozmowy, to takie, które mają jasno sprecyzowaną ,,agendę”. Brak przygotowania powoduje niepotrzebną stratę czasu. Nie bój się zadawać pytań. Oprócz pytań przygotuj sobie potencjalne odpowiedzi i rozwiązanie, jakie chciałbyś zasugerować. 

#3 Znajdź odpowiedzi czas na przeprowadzenie rozmowy z szefem

Poproś szefa o rozmowę w dogodnym dla niego czasie. Nie narzucaj mu swojej daty. Najlepiej na rozmowę z szefem wybrać taki moment, gdy przełożony jest w dobrym humorze i nie jest zajęty (np. nie wychodzi zaraz na spotkanie). Rozmowa z przełożonym powinna odbywać się w miejscu pracy. 

Czego nigdy nie mówić szefowi? 

Z pewnością uczciwość i szczerość w relacji z przełożonym popłacają, są jednak wyjątki od tej reguły. Jak twierdzą eksperci, przy rozmowie z szefem, warto ważyć słowa. Niektóre, zwłaszcza te wypowiedziane pod wpływem emocji, mogą mieć negatywny wpływ na rozwój kariery zawodowej. 

Poniżej przykłady tych zdań, których lepiej nie wypowiadać w towarzystwie przełożonego:

 • ,,Nie mogę tego zrobić, bo nie mam czasu/mam za dużo obowiązków”

 • ,,Nie lubię swojej pracy”

 • ,,To nie wchodzi w zakres moich obowiązków”

 • ,,Spróbuję” - choć wydawać, by się mogło, że to akceptowalna odpowiedź, pozostawia ona szefa z poczuciem niepewności. Szef, gdy ci coś zleca, oczekuje, że to zrobisz

 • ,,To nie mój problem”

 • ,,To nie moja firma, więc nie będę się tak poświęcać”

 • ,,Ten pomysł jest zły”

 • ,,W mojej poprzedniej firmie funkcjonowało to lepiej”

 • ,,To wina Marcina, nie moja”

 • ,,A co ja z tego będę miał”

 • ,,Nie płacą mi tyle, abym to robił”.

To tylko kilka z przykładów zdań, których lepiej nie mówić swojemu szefowi. 

Szef tyran - jak sobie radzić? 

Toksyczny przełożony może sprawić, że praca nawet w najbardziej prestiżowej firmie może stać się koszmarem. Jak rozpoznać szefa tyrana? Przede wszystkim taki przełożony wymaga bezwzględnego posłuszeństwa. Mamy się z nim zgadzać i robić wszystko to, czego od nas wymaga. Taki szef nie dopuszcza odmowy. Takie zachowania to duży stres dla pracownika, co ma bezpośrednie przełożenie na spadek efektywności. Czy istnieje jakiś sposób na szefa tyrana? Wydawać by się mogło, że jedyną ucieczką przed despotycznym szefem będzie zmiana pracy, jednak zanim do tego dojdzie, warto spróbować tak układać stosunki z przełożonym, aby jego despotyczna natura została nieco wyciszona. Staraj się zachować zimną krew, nie daj się sprowokować, unikaj krzyku, płaczu, wybuchów gniewu. Jeśli zostanie ci wytknięty błąd, wytłumacz się, ale postaraj się to zrobić dyplomatycznie, unikając agresywnych i wybuchowych reakcji.

Popraw swoje relacje z przełożonym

Sprawdź ofertę szkoleń z umiejętności osobistych

 

Sposoby na szefa - podsumowanie 

Trudno stwierdzić, który typ szefa to najmniejsze zło, tym bardziej, że czasami nasz przełożony może być medianą wszystkich typów. Niezależnie jednak od tego z kim przyjdzie ci pracować, staraj się wykonywać swoje obowiązki najlepiej jak potrafisz, a wówczas nawet największy postrach firmy, nie będzie się miał do czego przyczepić. 

Warto jest popracować również nad swoim umiejętnościami interpersonalnymi oraz z zakresu komunikacji. W tym wypadku pomocne mogą okazać się specjalne dedykowane szkolenia zamknięte, takie jak: komunikacja interpersonalna z elementami inteligencji emocjonalnej, techniki perswazji i wywierania wpływu, skuteczne podejście do rozwiązywania konfliktów czy współpraca i komunikacja w zespole

 

Przeczytaj na naszym blogu również:

 

Trudna rozmowa z szefem - jak sobie poradzić?
Oceny: 5 z 5 z 1 głosów