,,Co cię motywuje do pracy" - to pytanie można usłyszeć prawie zawsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiednia motywacja do pracy wpływa na sposób realizacji powierzonych zadań. Pośrednio decyduje również o Twoich sukcesach i osiągnięciach. Jak zatem trafnie ująć w słowach odpowiedź na pytanie o motywację do pracy?
Spis treści:
Czym jest motywacja w pracy i jakie ma znaczenie?
,,Co cię motywuje do pracy - dlaczego pada to pytanie?
Jak odpowiedzieć na pytanie ,,Co Cię motywuje do pracy?
Co powinna zawierać odpowiedzieć na pytanie pracodawcy o motywację do pracy?
Czy system wynagrodzenia powinien być jedynym czynnikiem motywującym do pracy?
Czym jest motywacja w pracy i jakie ma znaczenie?
Motywacja do pracy to zestaw czynników i mechanizmów, które napędzają nas do działania, w tym wypadku do codziennego wstawania, szykowania się do wyjścia, a także realizacji powierzonych obowiązków służbowych. Dzięki motywacji wyżej stawiasz sobie poprzeczkę i dążysz do osiągnięcia wyznaczonych celów. Jeśli masz odpowiednie motywatory w pracy, czyli siłę, która Cię napędza, może ona stać się Twoją prawdziwą przyjemnością i pasją, a nie tylko źródłem dochodu.
Chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Podnieś swoje umiejętności osobiste uczestnicząc w szkoleniach
,,Co cię motywuje do pracy" - dlaczego pada to pytanie?
Rekruterzy w swojej karierze zawodowej nieraz spotykają się z kandydatami, którzy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie dotyczące motywacji do pracy. I nie chodzi o to, że nie wiedzą, co odpowiedzieć, tylko z pewnych powodów wolą nie udzielać na nie odpowiedzi.
Pytając, ,,co Cię motywuję do pracy”, rekruter chce dowiedzieć się, jakie warunki i okoliczności będą dla Ciebie najlepsze, byś rozwinął skrzydła w danej firmie. To od odpowiedzi na to pytanie zależy w dużej mierze, czy pracownik będzie wystarczająco zaangażowany na danym stanowisku, wydajny i lojalny.
Rekruterzy zadają pytania o motywację do pracy również dlatego, aby dowiedzieć się jak dobrze znasz siebie. Kandydat, który jest w stanie szybko i bez większego namysłu udzielić uporządkowanej odpowiedzi na to pytanie, to ktoś, kto dobrze zna swoje słabe oraz mocne strony, a także wie, jak pochwalić się swoimi umiejętnościami.
Jak odpowiedzieć na pytanie ,,Co Cię motywuje do pracy?"
Nie ma idealnej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące motywacji do pracy. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ każdy z nas może mieć inne wewnętrzne bodźce, które napędzają go do pracy. Zanim postaramy się odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule artykułu, prześledźmy podstawowe czynniki motywujące do pracy:
Wynagrodzenie
Wysokość wynagrodzenia to jeden z najważniejszych czynników motywujących do pracy. Im więcej zarabiamy, tym skutecznej skłania nas to do podejmowania dalszych starań. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ większość z nas podejmuje pracę ze względów finansowych. Oprócz wysokości wynagrodzenia, motywacyjnie działają również wszelkiego rodzaje premie czy możliwość zdobycia podwyżki, nawet jeśli początkowa wysokość wynagrodzenia nie jest imponująca.
Rozwój osobisty i rozwój zawodowy, możliwości awansu
Możliwość awansu, możliwość rozwoju zawodowego, możliwość zdobycia nowych umiejętności, nowe wyzwania to dla wielu z nas ważne, jak nie najważniejsze priorytety przy wyborze pracy. Te czynniki motywacyjne pracodawcy zwykle lubią najbardziej. Jeśli w pracy szczególne znaczenie ma dla Ciebie możliwość rozwoju i to, by piąć się po szczeblach kariery, koniecznie podkreśl to podczas spotkania rekrutacyjnego.
Bycie niezastąpionym
Sa i tacy, który w pracy chcą się czuć wyjątkowi. Bycie niezastąpionym to dla wielu osób silny motywator, z którego czerpią chęci i energię do pracy. Osoby takie w szczególności dobrze czują się na stanowiskach jednostkowych, czyli o uprawnieniach, które nie mają inne.
Dobre warunki pracy
Dla niektórych osób silnym motywatorem do pracy są dobre warunki, a więc ładne i nowoczesne biuro, dogodna lokalizacja, elastyczny wymiar czasu pracy, wyjazdy integracyjne czy dodatkowe benefity w postaci prywatnej opieki medycznej.
Status społeczny związany z wykonywaną pracą
Prestiż oraz status społeczny związany z objęciem danego stanowiska to dla wielu osób czynnik wspomagający zaangażowanie w pracę. Są zawody, które powszechnie cieszą się społecznym uznaniem, np. prawnik, lekarz. Prestiżowa może być również praca w nowoczesnym biurowcu, uznanej korporacji czy jazda świetnym samochodem służbowym.
Dobra atmosfera w miejscu pracy
Stosunki międzyludzkie oraz dobre relacje w pracy są bardzo ważne, ponieważ wpływają w dużym stopniu na satysfakcję pracowników. Ponieważ dużo czasu spędzamy w miejscu pracy, normalnym jest, że zależy nam na przyjaznej atmosferze.
Bezpieczeństwo, stabilność zatrudnienia
W dzisiejszych czasach trudno o stabilność zatrudnienia, dlatego nic dziwnego, że zwracamy uwagę na ten aspekt. Dla wielu osób motywatorem, z którego czerpią energię i chęci do pracy, jest umowa o pracę, stałe wynagrodzenie przelewane na konto zawsze tego samego dnia miesiąca czy stabilna pozycja firmy, która z dnia na dzień nie rozwiąże działu, w którym pracujemy.
Poczucie wzrostu trudności zadań w wykonywanej pracy
Większość ludzi nieustannie chce się rozwijać i zwiększać swoją wiedzę. W momencie, gdy pracownik dostaje zadania monotonne oraz na niskim poziomie trudności, nie odczuwa satysfakcji z pracy.
Balans między życiem prywatnym a zawodowym
Odpowiedni balans między życiem prywatnym a zawodowym wiąże się z harmonogramem pracy, który nie wymaga od nas robienia nadgodzin. Osiągnięcie takiej równowagi jest często niezbędne dla dobrego samopoczucia pracownika.
Co powinna zawierać odpowiedzieć na pytanie pracodawcy o motywację do pracy?
Odpowiedź na pytanie dotyczące motywacji przede wszystkim powinna być krótka i na temat. Postaraj się mówić jasno, nie owijaj w bawełnę, a jeśli to możliwe, uzasadnij swoją odpowiedź konkretnymi przykładami z własnego doświadczenia. Dobrze, gdy połączysz odpowiedź na pytanie dotyczące motywacji z pracą, o którą się ubiegasz, jeśli na przykład firma stawia na rozwój i podnoszenie kompetencji, powiedz o tym, że jest to dla Ciebie ważne.
Czy system wynagrodzenia powinien być jedynym czynnikiem motywującym do pracy?
Nawet jeśli wysokie wynagrodzenie jest dla Ciebie jedynym lub najważniejszym czynnikiem motywacyjnym do pracy, rzadko kiedy będzie wystarczającym powodem, by pozostać w firmie, której nienawidzisz wszystkiego innego. Pracodawcy nie szukają pracowników, dla których najważniejsze są pieniądze i nie liczy się nic innego, ponieważ może to oznaczać, że taka osoba szybko zacznie szukać innej pracy.
Jakie jeszcze inne pytania mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej, oprócz tego dotyczącego motywacji?
Pytanie o motywacje do pracy nie jest jedynym, które może Cię zaskoczyć. Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz również usłyszeć takie pytania, jak:
-
,,Co Pan/Pani wie o naszej firmie i naszych osiągnięciach"
-
,,Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę"
-
,,Proszę opowiedzieć coś o sobie"
-
,,Ile chciałby Pan/Pani zarabiać"
-
,,Dlaczego chce Pan/Pani pracować na tym stanowisku"
-
,,Co chciałby Pan/Pani robić za 5 lat”
-
,,Dlaczego opuścił Pan/Pani poprzednie miejsce pracy"
Aby jak najlepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, warto się do niej wcześniej odpowiednio przygotować. Pomocne mogą okazać się szkolenia zamknięte nastawione na podnoszenie swoich umiejętności osobistych, a w szczególności szkolenie z autoprezentacji, czyli jak zrobić dobre pierwsze wrażenie oraz trening budowania pewności siebie i dobrego wizerunku w życiu zawodowym i prywatnym. Szkolenia pomogą zaistnieć na rynku pracy i zbudować poczucie własnej wartości, zwłaszcza w dobie, gdzie coraz bardziej ceni się umiejętności miękkie.
Przeczytaj na naszym blogu również podobne artykuły:
-
Motywacja w pracy - 7 czynników, które motywują nas do działania
-
10 najdziwniejszych pytań zadawanych podczas rozmowy o pracę
Maciej Firlit
O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.
Więcej informacji: Maciej Firlit