Inwestowanie w pracownika - dlaczego warto stawiać na szkolenia i wyjazdy integracyjne?

Czego warto inwestować w szkolenia i wyjazdy integracyjne

Zarówno właściciele dużych, jak i małych firm coraz częściej zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że inwestycja w rozwój pracownika to wydatek, który procentuje. Szkolenia, kursy i wyjazdy integracyjne dla kadry stają się więc stałym punktem w budżecie pracodawców. Czy jest to jednak rzeczywiście opłacalne? Czy włożone w rozwój i integrację zespołu środki, przekładają się na konkretną korzyść dla organizacji? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Omówimy, dlaczego inwestowanie w pracownika, zwłaszcza poprzez szkolenia i wyjazdy integracyjne, jest nie tylko dobrą praktyką biznesową, ale też kluczowym elementem budowania przewagi konkurencyjnej w dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu.

 

Spis treści:

Szeroki rynek szkoleń dla pracowników

Czy szkolenia wyjazdowe są lepsze od stacjonarnych?

Co wpływa na popularność szkoleń dla pracowników?

Jakie są zalety szkoleń wyjazdowych?

Czy szkolenia wyjazdowe opłacają się pracodawcy?

Jakie są wady szkoleń wyjazdowych?

Co dają wyjazdy integracyjne?

Jakie są korzyści z wyjazdów integracyjnych dla firm?

Szeroki rynek szkoleń dla pracowników

Na rynku działa ponad 2500 podmiotów prowadzących szkolenia oraz ponad 8800 trenerów biznesowych. Szkolenia oferują przede wszystkim firmy prywatne, osoby prywatne działające w pojedynkę, brokerzy, ale również około 100 podmiotów samorządowych i państwowych oraz organizacje pozarządowe. Także wiele uczelni wyższych prowadzi szkolenia biznesowe. Przekrój tematów, w zakresie których można doszkalać pracowników, jest szeroki, począwszy od kursów językowych i szkoleń z finansów, poprzez techniki sprzedaży, szkolenie z efektywnej komunikacji interpersonalnej z elementami inteligencji emocjonalnej, po szczegóły szkolenia z prawa związane z konkretną branżą. Dla każdego pracodawcy firmy szkoleniowe, takie jak AVENHANSEN znajdą odpowiednią ofertę szkoleń otwartychszkoleń zamkniętych lub wygodnych szkoleń online.

Czy szkolenia wyjazdowe są lepsze od stacjonarnych?

Decyzja, czy szkolenia wyjazdowe są lepsze od stacjonarnych, zależy od wielu czynników, takich jak cele kursu, preferencje uczestników, dostępność zasobów oraz ograniczenia logistyczne i budżetowe. Szkolenia wyjazdowe oferują unikalne korzyści, takie jak zmiana otoczenia, która może zwiększyć zaangażowanie i koncentrację uczestników oraz możliwość budowania silniejszych związków między uczestnikami przez wspólne doświadczenia poza miejscem pracy. Z drugiej strony szkolenia stacjonarne mogą być bardziej praktyczne i ekonomiczne, zwłaszcza dla większych grup. Dodatkowo, zastosowanie technologii może umożliwić efektywne i interaktywne szkolenia bez konieczności podróżowania. Oba typy kursów dla pracowników mają mocne i słabe strony, a wybór zależy od konkretnej sytuacji i potrzeb.

Co wpływa na popularność szkoleń dla pracowników?

Duży wpływ na tematykę popularnych szkoleń wywierają media oraz aktualne trendy. Dobrym przykładem może być zwiększone zainteresowanie szkoleniami z zakresu coachingu i trenerskimi oraz kursami ze sprzedaży i obsługi klienta. Popularnością cieszą się także szkolenia z prezentacji i wystąpień publicznych oraz narzędzi perswazji. Firmy często wybierają szkolenia z zarządzania ludźmi oraz dla managerów warsztaty z zarządzania projektami.

Przedsiębiorstwa opracowując plan szkoleń na dany rok, biorą pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby rozwojowe pracownika, ale także jego rolę biznesową i perspektywiczne funkcjonowanie w firmie w kolejnych latach. Zakresy kursów obejmują obszary od produktowych, które zabezpieczają działalność operacyjno- sprzedażową, poprzez szkolenia kompetencji miękkich z różnorakich obszarów, aż do programów menedżerskich.

Jakie są zalety szkoleń wyjazdowych? 

Organizacja zarówno szkoleń wyjazdowych, jak i stacjonarnych ma wiele zalet: 

  • Szkolenia wpływają na rozwój firmy - w wielu przypadkach organizacje, które wysyłają swoich pracowników na kursy i warsztaty porządkują swoją strukturę, co zdecydowanie zwiększa ich efektywność. 
  • Zespół, w którym ludzie nie są zintegrowani, nie spełnia podstawowych kryteriów komunikacji i jest narażony na konflikty. Po odpowiednich szkoleniach ten problem znika.
  • Osoby zorientowane na poszerzanie swoich umiejętności zyskują podczas szkoleń naprawdę wiele - zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym. 
  • Szkolenia przyczyniają się do zacieśnienia więzów między pracownikami firmy. 
  • W przypadku cyklów szkoleń pracownicy widzą też, że są dla pracodawcy ważni, ponieważ inwestuje on w nich.
  • Rozwiązania szkoleniowo-rozwojowe pozwalają nie tylko na rozwój pracowników, ale także na realizację, w sposób skuteczny i zadowalający, celów biznesowych stawianych przez firmę. 
  • Wyjazd na szkolenie może być traktowany jako nagroda, co zwiększa motywację pracowników.
  • Uczestnicy szkolenia są z dala od codziennych stresów, a to może prowadzić do lepszego zapamiętywania informacji.

Czy szkolenia wyjazdowe opłacają się pracodawcy?

Rzeczywiste zyski z ze szkoleń wyjazdowych i imprez integracyjnych można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Wśród nich warto wymienić: lojalność pracowników, szerokie możliwości ich rozwoju, budowanie silnego zespołu profesjonalnych i kompetentnych pracowników, ale także tworzenie przez takie teamy przewagi konkurencyjnej na rynku. Nie oznacza to oczywiście wprost, że po takim spotkaniu zadania, które wcześniej były trudne, nagle staną się łatwe. Będą mieć taki sam stopień skomplikowania, jak wcześniej. Zmienia się jednak sposób, w jaki poszczególni członkowie zespołu podchodzą do pokonywania stojących przed nimi trudności. Mają teraz za sobą doświadczenia i wiedzę, które udowodniły im, że z powodzeniem mogą funkcjonować jako grupa. Natomiast pracodawca ma lepiej funkcjonujący zespół, który wiąże się z firmą nie tylko przez satysfakcję z pracy i pobierane wynagrodzenie, ale również w pewnym stopniu przez wdzięczność za ufundowanie konstruktywnych szkoleń. 

Jakie są wady szkoleń wyjazdowych?

Szkolenia wyjazdowe mogą przynosić wiele korzyści, jednak istnieje również kilka potencjalnych wad, które warto rozważyć. Są one często kosztowne, uwzględniając nie tylko opłatę za szkolenie, ale również koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu. Drugą istotną kwestią jest czas, jaki pracownicy muszą poświęcić na taki wyjazd i kurs, zwłaszcza jeśli obejmuje on wieczory lub weekendy. Może to mieć negatywny wpływ na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Uczestnicy mogą mieć trudności ze skupieniem się na treściach szkoleniowych, jeśli miejsce jest atrakcyjne turystycznie. Niektórzy ludzie po prostu nie czują się komfortowo, podróżując lub uczestnicząc w zajęciach w nieznajomym środowisku.

Co dają wyjazdy integracyjne?

Imprezy integracyjne to kolejny sposób na inwestycje w zespół. Firmy organizujące takie wydarzenia używają różnych określeń i oferują rozmaite ich odmiany: wyjazdy firmowe, incentive (pol. turystyka motywacyjna), mice (skrót oznaczający meetings, incentives, conferences, events - czyli spotkania, motywacje, konferencje, wydarzenia), eventy pracownicze, turystyka korporacyjna, programy team building. Istnieje także wiele kierunków i atrakcji, jakie pracodawcy mogą wybrać dla swojego personelu. Od pobytu w hotelu w Wiśle i zabiegów w salonach kosmetycznych, poprzez aktywny wypoczynek, quady, offroad, aż do ekskluzywnych, zagranicznych wyjazdów, nawet do Japonii czy Ameryki Północnej. Także tu pojawiają się okresowe mody i trendy wpływające na podaż takich imprez.

Gdzie pojechać na wyjazd integracyjny?

Rynek tego typu wypraw jest dynamiczny, a pojawianie się na nim coraz to nowych firm wymusza ciągłe zmiany. Wyjazdy integracyjne przybierają coraz bardziej wymyślną postać. Jest w nich mnóstwo świetnej przygody, zabawy i integracji. Jeśli pracodawca chce zainwestować w samopoczucie swoich pracowników, a nie zamierza wysyłać ich daleko, może też np. zafundować im wyjście do salonu spa. Nie ma już właściwie firm, które nie korzystają z różnych metod motywowania pracowników. 

Wybór miejsca na wyjazd integracyjny zależy od jego roli, grupy osób, ich zainteresowań oraz budżetu. Jeżeli celem jest team building i zacieśnianie więzi, warto rozważyć aktywne formy spędzania czasu, takie jak parki linowe, rafting, paintball czy wyjazdy na quady. Można także wybrać miejsce z bliskością natury, np. góry lub jeziora, gdzie możliwe będą wspólne wędrówki czy ogniska. Dla grup ceniących spokój i luksus, dobre będą wyjazdy do spa lub hoteli o wysokim standardzie, gdzie można skorzystać z różnorodnych zabiegów relaksacyjnych. Wszystko zależy od specyfiki zespołu i wspólnie zdefiniowanych celów wyjazdu.

Jakie są korzyści z wyjazdów integracyjnych dla firm?

Niezależnie od tego, czy efektem końcowym będzie jedynie karnet do salonu kosmetycznego, czy wyjazd do Tajlandii lub turniej paintballowy w okolicach Warszawy, pierwszym pytaniem, jakie stawiają sobie zapewne pracodawcy, zamierzający zainwestować w zespół, jest: Co naprawdę przyniesie ta inwestycja i czy faktycznie się zwraca? 

Taki wyjazd buduje zupełnie inną więź wśród pracowników. To przede wszystkim element motywacyjny, bowiem zwykle są to podróże, na które sam pracownik nie może sobie pozwolić. Imprezy integracyjne pozwalają także na rozbudowę nowych umiejętnościmenadżerskich, zachowania w sytuacjach kryzysowych czy też zarządzania grupą. Im więcej wspólnych wspomnień mają pracownicy po wyjeździe i sytuacji trudnych wspólnie wówczas przezwyciężą – tym lepiej dla zespołu. Czasem pracodawca może się także dowiedzieć, że ktoś, kto jest managerem, tak naprawdę nie daje rady kierować większą grupą ludzi. Praca zespołowa podczas projektów team building w specjalnie zaaranżowanych trudnych sytuacjach pomaga w wychwyceniu słabych stron, nad którymi warto pracować. Dochodzi również do rozpoznania rodzaju roli, jaką przyjmuje uczestnik na tle swojego zespołu – przywódcy, wykonawcy, gwiazdy, pomocnika itd.

 

Podnieś umiejętności swojego zespołu

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Inwestowanie w pracownika - dlaczego warto stawiać na szkolenia i wyjazdy integracyjne?
Oceny: 4 z 5 z 484 głosów