Co wyróżnia człowieka sukcesu? Jakie cechy pomagają w osiągnięciu sukcesu?

cechy człowieka sukcesuCzy istnieją uniwersalne cechy, które wyróżniają ludzi sukcesu, niezależnie od dziedziny, w której osiągają wybitne rezultaty? Otóż okazuje się, że takie osoby łączy nie tylko wielkość konta bankowego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej cechom, które często występują u ludzi odnoszących sukces w różnych dziedzinach - od biznesu, przez sztukę, naukę, aż po sport. Zastanowimy się nad tym, czy są to cechy wrodzone, czy może można ich się nauczyć i rozwinąć w sobie, aby podążać ścieżką sukcesu.

Spis treści:

Czym jest sukces? Definicja

Co wyróżnia człowieka sukcesu? 8 cech ludzi sukcesu

Jakie nawyki mają ludzie sukcesu?

Sławne osoby, które osiągnęły spektakularny sukces mimo porażek

Czym jest sukces? Definicja

Sukces jest pojęciem wielowymiarowym. Dla każdego może oznaczać coś innego i każdy z nas może mieć swoje rozumienie tego pojęcia. Słownik języka polskiego podaje następujące definicje ,,sukcesu":

1. pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięcie zamierzonego celu

2. zdobycie sławy, majątku, wysokiej pozycji itp.

Z kolei według Jima Rohna, amerykańskiego przedsiębiorcy i mówcy motywacyjnego, sukces to stałe i zamierzone zbliżanie się do jakiegoś celu oraz jego realizacja. Błędne jest podejście, które zakłada, że sukces jest tożsamy z posiadaniem dużej ilości pieniędzy. Niektórzy marzą o sukcesie finansowym, zawodowym, ale dla innych może on mieć wymiar rodzinny lub religijny. Można więc powiedzieć, że sukces polega na uczynieniu życia takim, jakim sobie życzymy.

Co wyróżnia człowieka sukcesu? 8 cech ludzi sukcesu

U ludzi sukcesu można zauważyć występowanie pewnych powtarzających się cech. Oto najważniejsze z nich:

Dążenie do celu

Kluczową cechą u ludzi osiągających sukces okazuje się sprecyzowanie celu i dążenie do niego. Posiadanie jasnej wizji tego, co chcemy osiągnąć i ustalenie konkretnego terminu, kiedy ma to nastąpić, umożliwia stworzenie planu działania, który jest niezbędny do konsekwentnego dążenia do celu. Ponadto realizacja kolejnych kroków wyznaczonej strategii dostarcza satysfakcji i dodatkowej motywacji do kontynuowania pracy. Ludzie sukcesu mają świadomość tego, że czas jest najbardziej cennym i nieodnawialnym zasobem, dlatego nie pozwalają sobie na jego trwonienie.

Determinacja i wytrwałość

Kolejną cechą, którą można zaobserwować u ludzi sukcesu, jest determinacja. Osoby osiągające wysokie wyniki są wytrwali, nie boją się popełniać błędów. Droga do sukcesu nigdy nie jest prosta i usłana różami. Każda porażka powinna być nauką, z której wyciągniemy konsekwencje. 

Adaptacyjność i elastyczność

W dynamicznie zmieniającym się świecie kluczowe są cechy, takie jak adaptacyjność i elastyczność. Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana to słowa słynnego greckiego filozofa Heraklita z Efezu. Skoro żyjemy w czasach, gdzie zmiana jest nieunikniona, musimy nauczyć się być elastycznym, tzn. umieć dostosować się do nowych okoliczności, technologii czy trendów. Osoby elastyczne, potrafiące się dobrze zaadaptować, często ,,wyprzedzają" konkurencję. Wynika to z tego, że są bardziej otwarte na innowacje i zmiany, nie boją się podejmować ryzyka, które w ostatecznym rozrachunku może prowadzić do osiągnięcia zamierzonych celów.

Umiejętność uczenia się

Ludzie sukcesu każdego dnia udoskonalają swoje umiejętności. Osoby, które potrafią uczyć się i robią to efektywnie, są w stanie lepiej przystosować się do zmieniających się okoliczności, przewidywać przyszłe trendy, także podejmować świadome i przemyślane decyzje. Ciągłe uczenie się przekłada się na rozwijanie kreatywności, zdolności rozwiązywania problemów i podejmowania inicjatywy, co jest kluczowe w dążeniu do sukcesu w każdej dziedzinie.

Zdolności do podejmowania ryzyka

Dążenie do sukcesu czy to zawodowego, czy to w każdej innej dziedzinie życia wymaga nie tylko odwagi, ale również zdolności do podejmowania ryzyka. Jeśli nie wyjdziemy ze strefy własnego komfortu, nie ma co liczyć na osiągnięcie spektakularnego efektu. Chęć do podejmowania ryzyka otwiera nowe możliwości. 

Pokora

Pokora jest cechą pożądaną. Niejednokrotnie zdarza się, że osobom osiągającym szczyt swojej kariery ,,woda sodowa’’ uderza do głowy i szybko tracą to, co udało im się osiągnąć. Brak pokory może być destrukcyjny i szybko przyczynić się do utraty zdobytej pozycji czy osiągnięć.

Kreatywność

Kreatywność jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na sukces. Sprzyja wymyślaniu nowych pomysłów, umożliwia stawianie czoła sytuacjom, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Osoby kreatywne często patrzą na świat z różnych perspektyw, co pozwala im dostrzegać i łączyć pomysły w sposób, który innym może umknąć. W świecie, gdzie standardowe rozwiązania często przestają być wystarczające, kreatywność staje się kluczowym elementem w dążeniu do osiągnięcia własnych celów.

Kompetencje miękkie

Aby osiągnąć sukces, zwłaszcza zawodowy, posiadanie odpowiednich, konkretnych umiejętności jest kluczowe. I nie chodzi tutaj tylko o kompetencje twarde, które są ściśle związane z wykonywanym zawodem, choć one też są bardzo ważne, ale również o bardzo pożądane kompetencje miękkie. Okazuje się, że są one niezbędne do osiągnięcia sukcesu zarówno w pracy, jak i w życiu. 

Kompetencje miękkie, określane również interpersonalnymi, są to pewne cechy, które warunkują nasze zachowanie, kontakty z innymi ludźmi czy umiejętności organizacyjne. Jednym z najważniejszych elementów sukcesu zawodowego są umiejętność nawiązywania skutecznej komunikacji biznesowej, prowadzenie skutecznych negocjacji, umiejętności rozwiązywania konfliktów w organizacji, znajomość technik perswazyjnych w praktyce sprzedażowej. Nie każdy człowiek rodzi się z wyjątkowymi zdolnościami do negocjacji czy zarządzania zespołem, ale są to umiejętności, które można rozwijać, uczestnicząc w szkoleniach zamkniętych oraz szkoleniach otwartych.

 

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy?

Zapisz się na szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Jakie nawyki mają ludzie sukcesu?

Wyżej przedstawiliśmy cechy pozwalające odnieść sukces, a teraz powiemy nieco więcej o nawykach ludzi sukcesu, które przedstawił w swojej książce niejaki Fryderyk Karzełek - polski przedsiębiorca i multimiliarder, zarządcza 10 spółek z sektora finansowego. Według Karzełka to właśnie raz wyrobione przyzwyczajanie zostaje z nami na długo i może przesądzić o tym, czy ktoś odniesie sukces

I) Zaczynaj każdy swój dzień z gotowym planem

 • Planuj dzień, aby optymalnie wykorzystać czas i nie marnować ani jednej minuty.

II) Bądź panem swoich emocji

 • Kontroluj swoje emocje, nie pozwól, aby negatywne uczucia dominowały twoje myśli i działania.

III) Praktykuj uważność

 • Żyj chwilą obecną, bądź świadomy tego, co się dzieje wokół Ciebie i kontroluj swoje myśli oraz emocje.

IV) Myśl o swoich pieniądzach

 • Pracuj mądrze, zastanawiaj się, jak możesz pomnożyć swoje zarobki i lepiej zarządzać finansami.

V) Pracuj codziennie w ogrodzie swoich marzeń

 • Regularnie poświęcaj czas na pielęgnowanie i realizację swoich marzeń i celów życiowych.

VI) Bądź życzliwy dla świata

 • Praktykuj życzliwość i uprzejmość, a świat odwzajemni się tym samym.

VII) Bądź zdyscyplinowany i wytrwały

 • Wypracuj dyscyplinę i wytrwałość, aby konsekwentnie dążyć do swoich celów.

VIII) Wyznaczaj czas na indywidualne myślenie i rozwój

 • Regularnie poświęcaj czas na samorozwój i głębsze przemyślenia.

IX) Najpierw zrozum

 • Praktykuj aktywne słuchanie i staraj się głębiej zrozumieć otaczającą Cię rzeczywistość.

X) Podnoś samoocenę i asertywność

 • Pracuj nad swoją pewnością siebie, ucz się wyrażać swoje myśli i uczucia asertywnie.

XI) Żyj proaktywnie

 • Skupiaj się na rzeczach, które możesz kontrolować i zmieniać.

XII) Dbaj codziennie o swoje zdrowie

 • Regularnie dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, pamiętając, że w zdrowym ciele zdrowy duch.

XIII) Stosuj zasadę win-win i wykorzystuj synergię

 • Pracuj z innymi na zasadach współpracy, gdzie każda strona odnosi korzyści, zamiast rywalizować

Sławne osoby, które osiągnęły spektakularny sukces mimo porażek 

A oto kilka sławnych osób, które osiągnęły ogromny sukces w życiu. Każdy z nich nie doszedłby do tego, co osiągnął bez porażek i błędów po drodze:

 • Thomas Edison - wynalazca światła elektrycznego, który zaczął od wynalezienie żarówki, jednak zanim to się stało miał 1000 wcześniejszych nieudanych prób.

 • Albert Einstein - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, twórca szczególnej teorii względności. Do 4. roku życia nie mówił, a czytać zaczął dopiero w wieku 7 lat. Wszyscy byli przekonani, że jest opóźniony w rozwoju.

 • Winston Churchill - ówczesny premier Wielkiej Brytanii, uznany za najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów, wybory wygrał dopiero, gdy miał przeszło 60 lat, wcześniej wielokrotnie je przegrywał.

 • Richard Branson - miliarder i założyciel Virgin Group. W wieku 14 lat założył pierwszy biznes, który zakończył się fiaskiem i mimo że kilkanaście razy wyrzucili go ze szkoły nie poddał się, znalazł swój cel i sposób na życie.

 • Michael Jordan - amerykański koszykarz, 6-krotny mistrz NBA. Sam wielokrotnie podkreślał, że to właśnie porażki dają mu siłę do sukcesu.
   

Wypracuj w sobie cechy, które pomogą Ci osiągnąć sukces

Zapisz się na szkolenia otwarte z komunikacji i negocjacji

 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Bibliografia:

 1. Słownik Języka Polskiego PWN [dostęp online].

 2. Fryderyk Karzełek, 13 nawyków ludzi sukcesu, TOM I-XIII, wydawnictwo Heksagon.

Co wyróżnia człowieka sukcesu? Jakie cechy pomagają w osiągnięciu sukcesu?
Oceny: 3 z 5 z 251 głosów