Ambiwertyk - nowy typ osobowości. Czym się wyróżnia?

jakie cechy osobowości ma ambiwertykJeśli zawsze miałeś problem z określeniem siebie jako introwertyka lub ekstrawertyka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś ambiwertykiem. To trzeci typ osobowości opracowany przez psychologów. Uważają oni, że normalnym zjawiskiem jest posiadanie przez ludzi cech zarówno ekstrawertycznych, jak i introwertycznych, które uwydatniają się w zależności od sytuacji. Szacuje się, że ponad 60% ludzi na świecie może mieć mieszany typ osobowości. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, kim jest ambiwertyk i czym się wyróżnia ten typ osobowości.

Spis treści:

Kim jest ambiwertyk?

Cechy świadczące o tym, że możesz być ambiwertykiem

Zalety osobowości ambiwertycznej

Wady bycia ambiwertykiem

W jakiej pracy najlepiej sprawdzą się ambiwertycy?

Szkolenia pomocne w wykorzystaniu potencjału ambiwertyka w pracy

Kim jest ambiwertyk?

Nasze cechy osobowości określają sposób interakcji i reakcji na otaczający świat. Każdy z nas czuje się w niektórych sytuacjach mniej lub bardziej komfortowo. Wiele ludzi identyfikuje się jako introwertycy lub ekstrawertycy, jednak w rzeczywistości cechy osobowości mieszają się w pewnym spektrum. Ambiwertyk to osoba, która zachowuje równowagę między introwersją i ekstrawersją z możliwością przechylenia się bardziej w jedną lub drugą stronę, w zależności od indywidualnych potrzeb lub sytuacji. To termin stosunkowo nowy w psychologii, ale coraz więcej osób identyfikuje się właśnie z tym typem osobowości. Niektórzy eksperci wysuwają twierdzenie, że aż dwie trzecie wszystkich ludzi na świecie to ambiwertycy. 

Cechy świadczące o tym, że możesz być ambiwertykiem

Jeśli rozpoznasz u siebie poniższe cechy, istnieje spora szansa, że ​​możesz być ambiwertykiem. 

  • Nie boisz się mówić, jednak intuicyjnie wiesz, kiedy słychać i pozwolić wypowiedzieć się innym.
  • Unikasz konfrontacji, nie masz tendencji do afirmacji siebie, chyba że wymaga tego sytuacja.
  • Lubisz spotkania towarzyskie, ale wolisz pobyć sam ze sobą niż zadowalać się drugorzędnym towarzystwem. 
  • W razie potrzeby możesz przejąć kontrolę nad sytuacją lub ustąpić i pozwolić wykazać się komuś innemu.
  • Doskonale odnajdujesz się zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej. 
  • W niektórych sytuacjach jesteś bardzo powściągliwy. Współpracownikom prezentujesz zupełnie inną postać siebie niż bliskim przyjaciołom.
  • Small talk nie przeszkadza Ci, ale wolisz sensowną rozmowę. 

Zalety osobowości ambiwertycznej

Ambiwertycy, jak każdy temperament, cechują się pewnymi mocnymi stronami, którym ludziom z innymi typami osobowości, trudno jest dorównać. Uważa się, że w wielu aspektach życia mają oni sporą przewagę nad introwertykiem i ekstrawertykiem. Do zalet ambiwertyków należy zaliczyć: 

  • umiejętność słuchania i przekonującego mówienia,
  • łatwość w nawiązywaniu relacji z osobami o różnych typach osobowości, 
  • dużą empatyczność, 
  • otwartość na świat i nowe znajomości,
  • umiejętność zrozumienia różnego typu zachowań,
  • umiejętność zarządzania zespołem. 

Wady bycia ambiwertykiem 

Chociaż może się wydawać, że nowy typ osobowości, stanowiący połączenie cech ekstrawertyka i introwertyka, ma wyłącznie zalety, tak nie jest. Ambiwertycy, jak wszyscy ludzie, mają pewne wady. Mimo że są to osoby doskonale dostosowujące się do różnych sytuacji, to właśnie ta elastyczność może utrudnić określenie, czego oczekują od życia lub potrzebują w danej chwili. Czasem są wręcz zbyt ugodowi w swoim postępowaniu. Dodatkowo, wielu osobom mogą wydawać się nawet nieprzewidywalni - w jednej chwili są ekstrawertyczni, a w następnej introwertyczni. To może powodować dezorientację wśród ich współpracowników. 

 

 

Chcesz lepiej dogadywać się z zespołem pracowników i dobrze kierować jego pracą?

Sprawdź nasze szkolenia otwarte z zarządzania

 

W jakiej pracy najlepiej sprawdzą się ambiwertycy?

Ambiwertycy to osoby bardzo elastyczne w sposobie pracy. Doskonale odnajdują się podczas współpracy z innymi osobami oraz samodzielnego wykonywania obowiązków. Z tego powodu mogą rozwijać kariery zawodowe w kierunkach, takich jak:

  • Sprzedaż

Według wielu badań nowy typ osobowości przewyższa zarówno introwertyków, jak i ekstrawertyków jeśli chodzi o wyniki sprzedażowe. Handlowcy muszą być przekonujący, a jednocześnie uwzględniać potrzeby klienta. Ambiwertycy mają naturalną zdolność przełączania się między mówieniem a słuchaniem

  • Mediacje lub negocjacje 

Prawie nikt nie jest lepszy od ambiwertyków w negocjowaniu trudnych kompromisów. Z tych samych powodów, dla których są świetni w sprzedaży, sprawdzają się w rolach, w których muszą uważnie słuchać obu stron, ale także kierować i kształtować rozmowę.

  • Liderzy, managerowie zespołów 

Pod wieloma względami ambiwertycy są idealnymi menedżerami lub przełożonymi, zwłaszcza w większych zespołach. Potrafią wysłuchać różnych punktów widzenia, często prowadząc spotkania, pozwalają innym mówić i wnieść nowe pomysły do projektu. To buduje lojalność i zaufanie oraz pozwala im podejmować mądre, przemyślane decyzje. Jednocześnie ambiwertyk jest gotów zabierać głos i przewodzić w razie potrzeby. 

  • Nauczyciele 

Nauczyciel musi być elastyczny, aby dotrzeć do uczniów o różnych typach osobowości. Powinien także czuć się swobodnie, przemawiając przed tłumem i spotykając się sam na sam z rodzicami. 

Szkolenia pomocne w wykorzystaniu potencjału ambiwertyka w pracy 

W AVENHANSEN organizujemy szkolenia otwarteszkolenia zamknięte, a także wygodne, niewymagające wychodzenia z domu, szkolenia online. Aby wykorzystać jak najlepiej cechy osobowości, trzeba nieustannie się rozwijać. Pomocne w samorozwoju i doskonaleniu umiejętności kierowniczych ambiwertyka będą kursy z zarządzania zespołem pracowników. Mogą oni też odbyć szkolenie z umiejętności menedżerskich. Z kolei osoby pracujące w handlu, podniosą umiejętności ze skutecznej komunikacji z klientem poprzez szkolenie z profesjonalnych technik sprzedaży lub kurs skutecznych negocjacji w biznesie

Przeczytaj na naszym blogu również:

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Ambiwertyk - nowy typ osobowości. Czym się wyróżnia?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów