“A “jak asertywność , “N” jak nie

Zacznijmy od szczerej odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Czy zdarza Ci się milczeć z obawy przed wyśmianiem?
  • Czy zastanawiasz się dlaczego u licha, ktoś mógłby chcieć lub czuć potrzebę wysłuchania Ciebie?
  • Czy boisz się brać odpowiedzialności za siebie i jakichkolwiek osoby postronne?
  • Nie podejmujesz się samodzielnych zadań z uwagi na brak wiary w ich powodzenie?
  • Nosisz w sobie ogromne pokłady poczucia winy?
  • Twoimi decyzjami kierują kolejne próby zadowolenia i usatysfakcjonowania tych, w których oczach pragniesz zyskać i zaistnieć?

Jeśli odnalazłaś/ łeś siebie w tych opisach sytuacyjnych, to znak, że należy zająć się i uporządkować postrzeganie samego siebie, ale również popracować nad własnym wizerunkiem, w oczach pozostałych. Dlaczego natomiast, miałoby to kogokolwiek zainteresować i zmotywować? Ponieważ tego typu zachowania sprawiają, że nie tylko nie potrafimy pogodzić się i zaakceptować naszej uległości, nijakości, oraz konformizmu, ale ponadto, każdego dnia kładziemy się do łóżka z przeświadczeniem, że polegliśmy, nie udało się, znowu nie spróbowaliśmy, znowu nie powiedzieliśmy nie.


To zaklęte koło i ten impas, można jednak przezwyciężyć, i pomimo naszego szczerego przekonania, że nie mamy ku temu żadnych przesłanek, uwierzcie mi, udaje się tym, którzy podejmują wyzwanie.


Przede wszystkim warto naszą naukę rozpocząć od poznania tego, do czego będziemy zaraz inspirować, a zatem do postawy wyrażającej: „asertywność”. I nie będzie to wcale jego typowa definicja, która sama w sobie niekoniecznie może pomóc nam otworzyć oczy, ale jej relacja z postawą agresywną oraz uległą, a więc dwiema skrajnie różnymi, ale często mylnie powiązanymi właśnie z asertywnością.


Poza tym okazuje się często, że cały szkopuł, cała niemoc w stosowaniu złotych rad i technik, tkwi w tak mało zauważanej i niedocenianej przez wielu kwestii jaką jest dopasowanie naszej mowy werbalnej, do tej wiele mówiącej i zdradzającej - niewerbalnej. Jeśli te dwie, mają ze sobą niewiele wspólnego, to możemy dwoić się i troić a i tak, nawet najlepiej wyćwiczone kwestie, czy frazesy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jako, że treść musi, po prostu, obowiązkowo i niezaprzeczalnie musi, iść w parze z naszymi gestami, tembrem głosu jak i całą postawą.
 Asertywność to także coś więcej niż hasłowo powtarzana: umiejętność mówienia nie. To także zdolność dostrzegania w porę i właściwego reagowania na wszelkie próby psychicznej manipulacji czy znęcania się i terroru mentalnego. Na naszej drodze można ciągle spotkać wampirów emocjonalnych, którzy nie tylko próbują odessać nam całą naszą radość i chęć do życia, ale również zarazić nas niezdrowymi myślami, uczuciami i komunikatami.


 Skoro więc nic nie jest takie proste, jakim wydaje się być na początku,skoro wszystko wymaga wzmożonej pracy i wysiłku….. to chyba nic tylko się cieszyć. Tak, nie pomyliłam się. Gdyby bowiem ktoś przyszedł do mnie i powiedział, że ot tak, bez walki, pomyłek i potknięć, otrzymam coś na czym bardzo mi zależy, to po pierwsze, nie uwierzyłabym, że jest to tak łatwo osiągalne a po drugie, straciłoby to swój urok i sens, ponieważ w większości przypadków doceniamy bądź przede wszystkim dostrzegamy to, co wcale nie zostało nam zaserwowane i podane na tacy, ale po co musieliśmy sięgnąć, poprosić czy upomnieć się.


Tak więc asertywność to nie tylko sztuka odmawiania, ale również zauważania, dopasowywania, wdrażania i codziennego próbowania. A jeśli ktoś obawia się, że sam sobie nie poradzi, że wolałby stawiać swoje pierwsze kroki w asertywność z kimś doświadczonym, w otoczeniu osób mu przychylnych, zapraszamy. Zapraszamy posłuchać o pułapkach, które mogą na nas czyhać, zapraszamy poćwiczyć i poobserwować reakcje tych, którzy również będą próbować, a już niedługo będziecie wśród grona tych, którzy potrafią i wiedzą……

 

 

[MOBILE]


 

Powrót do strony z artykułami

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

“A “jak asertywność , “N” jak nie
Oceny: 3 z 5 z 21 głosów