10 najdziwniejszych pytań zadawanych podczas rozmów o pracę. Poznaj odpowiedzi

IndoorZgodnie z wynikami badań opublikowanych na łamach portalu ,,The Huffington Post” 2 na 5 ankietowanych przyznaje, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej usłyszało nietypowe pytanie, na które zareagowało głównie zdumieniem. Zadania na pozór mające niewiele wspólnego ze stanowiskiem pracy to sposób na sprawdzenie predyspozycji do danego zawodu czy wytrzymałości na stres. W tekście udowadniamy, że można przygotować się na pytania nawet najbardziej pomysłowych rekruterów - zapraszamy do lektury!

  1. Jak wydostaniesz się z blendera?
  2. Jak nauczysz gotować kosmitę?
  3. Jak zachowasz się, jeśli zapomniałeś o wyciszeniu telefonu?
  4. Ile piłek golfowych zmieści się w autobusie?
  5. Co średnia ze studiów mówi o Tobie?
  6. Co zrobisz po wygraniu miliona złotych?
  7. Jaki osiągnąłeś czas w biegu na 1000 m?
  8. Których celebrytów wybrałbyś na rodziców?
  9. Jakim zwierzęciem chciałbyś być?
  10. Czy zamierzasz założyć rodzinę?

1. Wyobraź sobie, że zmniejszono Cię i wsadzono do blendera. Co zrobisz w takiej sytuacji?

Tu liczy się kreatywność i szybkość reakcji. Nie dopytuj o szczegóły, nie dziw się - niedopowiedzenia działają na Twoją korzyść. Możesz przykładowo odpowiedzieć: mam nadzieję, że razem ze mną został zmniejszony mój wąż. Wykorzystam go jak lasso, zaczepię o wtyczkę blendera i wydostanę się na zewnątrz.

2. Jak wytłumaczyłbyś kosmicie, jak przyrządzić omlet?

To pytanie sprawdza, czy potrafisz wytłumaczyć bardziej złożone kwestie. Podaj przepis na omlet, robiąc to jak najbardziej drobiazgowo, tłumacząc każdy szczegół. Wyobraź sobie, że mówisz do kosmity - kogoś, kto nie wie nawet, jak wygląda jajko.

3. Załóżmy, że w tym momencie bardzo głośno dzwoni Ci telefon. Co od Ciebie usłyszę?

Zadając Ci podobne pytanie, rekruter chce sprawdzić, jak radzisz sobie ze stresem. Ważne, aby odpowiedzieć z taktem, prosto, bez zbędnego tłumaczenia się. Przeprosiny wystarczą.

4. Ile piłek golfowych jest potrzebnych, aby wypełnić autobus?

Pytanie z cyklu sprawdzających jednocześnie analityczne i kreatywne myślenie. Najlepszą odpowiedzią będzie podanie przybliżonych kalkulacji. Nie musisz znać dokładnych wymiarów autobusów i piłeczki golfowej - oszacuj objętość pojazdu oraz piłeczki, podziel pierwszą z liczb przez drugą i podaj wynik. Po prostu pokaż swój tok rozumowania.

5. Czy Twoja średnia ze studiów odzwierciedla Twój rzeczywisty potencjał?

Łatwo sformułowac odpowiedź na to pytanie, jeśli możemy pochwalić się samymi dobrymi stopniami - zaznaczmy wtedy, że wysokie noty to odzwierciedlenie naszego wkładu pracy, chęci do działania i inteligencji. Jeżeli byliśmy studentami co najwyżej przeciętnymi - podkreślmy, że cenimy sobie bardziej wiedzę zdobytą na praktykach i stażach, niż podręcznikową teorię.

6. Udało Ci się wygrać milion złotych. Co robisz?

O co chodzi w tym pytaniu? Zapewne pracodawca chce dowiedzieć się, jak podchodzisz do swoich obowiązków i czy poza pieniężną masz też inną motywację. Formułując odpowiedź, podkreśl, że nawet w przypadku tak dużej wygranej będziesz pracował. Napomknij też o rozsądnym sposobie zagospodarowania pieniędzy - inwestycji w nieruchomości, lokacie.

7. Jaki był Twój najlepszy wynik w biegu na 1000 m?

To pytanie padło prawdopodobnie z jakiegoś powodu - zapewne w CV wpisałeś w rubryce zainteresowania jogging czy bieganie. Tego rodzaju pytanie sprawdza prawdomówność - tylko osoba, która regularnie uprawia jogging, jest w stanie szybko podać prawdopodobne tempo przebiegnięcia podanego dystansu.

8. Które gwiazdy znane z okładek mogłyby być Twoimi rodzicami?

Odpowiedz tak, aby zaakcentować swoje (i pożądane przez pracodawcę) cechy charakteru: prezencję i charyzmę (Krzysztof Ibisz), kreatywność i cięty język (Kuba Wojewódzki), altruizm i inteligencję emocjonalną (Anna Dymna), przedsiębiorczość (Mark Zuckerberg). Pamiętaj, że odpowiedź pokaże również, jakimi wartościami kierujesz się w życiu.

9. Jakim chciałbyś być zwierzęciem i dlaczego?

Rekruterzy często proszą o wybranie zwierzęcia, sprzętu kuchennego czy innego przedmiotu, którym chciałoby się być. Niech wybór odzwierciedla Twój charakter, ale także cechy potrzebne osobie na określonym stanowisku. Starasz się o posadę menadżera zarządzającego zespołem projektowym? Odpowiedz: chciałbym być ptakiem, aby widzieć wszystko z góry i szybko reagować na to, co się dzieje.

10. Jakie są Twoje plany dotyczące założenia rodziny?

To pytanie, które słusznie może Cię zaskoczyć - nie powinno ono pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawca nie ma prawa pytać o Twój stan cywilny czy plany dotyczące potomstwa. Możesz żartem odpowiedzieć, że szukasz aktualnie pracy, a nie żony/męża, ale uważaj - być może w tej firmie łamane jest prawo pracy.

Nietypowe pytania rekrutacyjne? Przygotuj się na nie!

To zrozumiałe, że dziwne pytania wywołują stres u niektórych kandydatów, ale są coraz bardziej powszechne w rozmowach o pracę, więc warto się do nich przygotować - komentuje wyniki badań zamieszczone w ,,The Huffington Post” Dean Beal, rekruter z międzynarodowej firmy Michael Page. Przed spotkaniem z pracodawcą przemyślmy odpowiedzi na wyżej zamieszczone pytania - być może dzięki temu zdobędziemy wymarzoną posadę.

10 najdziwniejszych pytań zadawanych podczas rozmów o pracę. Poznaj odpowiedzi
Oceny: 4 z 5 z 2 głosów